Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Wychowanków domu dziecka w Marwicy czeka wyprowadzka

2016-04-30 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-29 13:13:22)
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Orle Gniazdo" w Marwicy

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Orle Gniazdo" w Marwicy

Autor zdjęcia: arch. PCPR w Elblągu

Orle Gniazdo, czyli dom dziecka w Marwicy, już wkrótce opustoszeje? Na pewno w najbliższym czasie przeprowadzka czeka 12 dzieci z tej placówki.

Za cztery lata mają w Polsce zniknąć na zawsze duże domy dziecka. Zastąpią je kameralne placówki, w których zamieszka nie więcej niż 14 wychowanków. To efekt nowelizacji ustawy o rodzinnej opiece zastępczej. Do tej rewolucji szykuje się już dom dziecka w Marwicy (gmina Rychliki). Placówka opiekuje się obecnie 30 dziećmi. Wiadomo już, że dwanaścioro z nich czeka przeprowadzka do budynku w Zielonce Pasłęckiej, w którym mieścił się ośrodek zdrowia.

— Większość samorządów stanęła przed wyzwaniem: kupić, zaadaptować jakiś budynek, czy wybudować go od nowa — mówi Leszek Czyżewski, dyrektor Placówki Opiekuńczo — Wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy. — My wyremontujemy budynek po ośrodku zdrowia w Zielonce Pasłęckiej. Część potrzebnych na to pieniędzy mamy chcemy pozyskać z unijnego projektu, część dołożą władze powiatu elbląskiego. Mamy osoby, które wspierają naszą placówkę od dawna, zapewne i one o nas nie zapomną przy tej okazji.

Pozostali wychowankowie „Orlego Gniazda” również opuszczą placówkę. Dyrektor ma już i pomysł i koncepcję dokąd.

— Utrzymywanie tak dużego budynku, jaki mamy w Marwicy, dla tak niewielu wychowanków byłoby nierentowne. O tym, gdzie zamieszkają nie chciałbym jednak na razie mówić. Ale mam nadzieję, że moja koncepcja się powiedzie — mówi Czyżewski.

Chociaż reforma rodzinnej opieki zastępczej wiąże się z dużymi kosztami, zarówno dla samorządów, jak i funkcjonujących już placówek, to zdaniem Leszka Czyżewskiego warto je ponieść. 


— W placówce, którą mamy w Pasłęku, mieszka obecnie 14 wychowanków i właśnie z perspektywy tego doświadczenia mogę stwierdzić, że im mniejsza placówka, tym jest lepsza dla dzieci. Nigdy nie będzie to ich prawdziwy dom rodzinny, ale w małej placówce warunki są zbliżone do domowych — wyjaśnia dyrektor. — W takiej placówce dzieci same robią zakupy, planują domowy budżet i codzienny jadłospis. Nie ma kucharek, praczek, sprzątaczek. Dzieci uczą się po prostu życia. 


Kiedy wychowankowie opuszczą „Orle Gniazdo”?

— Mam nadzieję, że w Zielonce Pasłęckiej spędzą już Boże Narodzenie — zapowiada Czyżewski. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gall Anonim #1985897 | 77.114.*.* 2 maj 2016 19:40

    Śmierdząca sprawa...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. anonim #1985676 | 37.47.*.* 2 maj 2016 13:01

    Głównym bohaterem artykułu jest D.Dz. w Marwicy, więc przydałoby się zdjęcie owego miejsca, a nie placówki w Pasłęku. To pójście na łatwiznę i stawianie "w światłach" osób, które mogą sobie tego nie życzyć. Pozdrawiam : )

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz