Przelotne ptaki na wystawie

2016-05-15 14:20:41(ost. akt: 2016-05-15 13:10:26)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Przelotne ptaki będzie można oglądać na, właśnie tak zatytułowanej, wystawie pasteli Marka Wawryna. Prace od wtorku, 17 maja będą prezentowane na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Marek Wawryn to artysta - plastyk po Wydziale Architektury i Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 30 lat w Elblągu, rysuje, maluje i pisze opowiadania. Obecnie emerytowany nauczyciel. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą. Otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury.

Był organizatorem kilku Plenerów Ceramicznych w Polanowie i Złocieńcu oraz komisarzem artystycznym Warsztatów Tworzyw Sztucznych w Ustce. Był również uczestnikiem i współorganizatorem Plenerów Osieckich, a także współorganizatorem grupy „Wiosna”.

Wystawiał swoje prace w kraju i zagranicą, publikuje również teksty prozatorskie. W 2007 r. niektóre z nich ukazały się w antologii literackiej Fundacji Elbląg „Rękopisy nie płoną….”. W 2008 r. opublikował samodzielną książkę pt. „Opowiadania”.

Najczęstszym motywem na pokazanych w CSE „Światowid” pracach są ptaki. Nie są to jednak ilustracje z podręcznika ornitologii. Bardziej przypominają kłębowisko piór, unoszące się w powietrzu, kłębowisko pełne napięć i emocji. Autor mówi o nich, że są to przelotne ptaki. Taki też miała tytuł wystawa prac w Oslo i w Bobolicach. Można te, kolorowe pastele porównać do naszych relacji międzyludzkich: wesołych, smutnych, pogodnych, nerwowych. Można też odczytać je jako zapis chwili – bardzo barwnej i dynamicznej, lub też, jako ślad narzędzia, gestu ręki. Jako spontaniczny, niepowtarzalny, bardzo osobisty autograf.

Próby współpracy z tymi fruwającymi stworzeniami Marek Wawryn przedstawił także w podświetlanej formie przestrzennej, zatytułowanej „Dyrygent”, ofiarowanej Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej w Ratuszu Staromiejskim.

„Przelotne ptaki”, wystawa prac Marka Wawryna będzie prezentowana na II piętrze CSE „Światowid” od 17 maja do 20 czerwca. Wstęp wolny.


Źródło: Dziennik Elbląski