Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Zmarł Jerzy Julian Szewczyński, honorowy obywatel Elbląga

2016-05-16 11:10:00 (ost. akt: 2016-05-16 11:17:07)
Jerzy Julian Szewczyński (z lewej) zmarł w wieku 94 lat

Jerzy Julian Szewczyński (z lewej) zmarł w wieku 94 lat

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W wieku 94 lat zmarł Jerzy Julian Szewczyński, honorowy obywatel Elbląga, były żołnierz Armii Krajowej, społecznik i prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa. Z Elblągiem był związany od 1947 roku, od lat propagował w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego.

Po przejściu na emeryturę Jerzy Julian Szewczyński całą swoją energię i miłość do ojczyzny skierował na działalność społeczną wśród mieszkańców Elbląga: Kresowiaków, przybyłych z dawnych terenów Polski Wschodniej i licznych grup Sybiraków. Od lat propagował wśród młodzieży historię Polskiego Państwa Podziemnego.

Był inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z uczczeniem w naszym mieście ważnych wydarzeń w historii Polski, m.in. postawienia obelisku upamiętniającego żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, nadania wielu ulicom nazw związanych z najnowszą historią.

Co roku organizował również Opłatek Pojednania, w którym rokrocznie uczestniczy nawet kilkaset osób, jakie przyjechały po wojnie do naszego miasta z Kresów Wschodnich. Był również prezesem elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej, a także elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń. W październiku 2015 roku decyzją Rady Miejskiej w Elblągu został mu przyznany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląg.

Data pogrzebu Jerzego Juliana Szewczyńskiego nie jest jeszcze znana. Najprawdopodobniej odbędzie się on pod koniec tygodnia. Uroczystości będą miały charakter miejski i wojskowy.