Skazany za handel dopalaczami na dwa lata więzienia

2016-06-01 11:40:00(ost. akt: 2016-06-01 11:49:22)
To był pierwszy proces o handlowanie dopalaczami

To był pierwszy proces o handlowanie dopalaczami

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dwa lata bezwzględnego więzienia i pokrycie kosztów sądowych - taką karę wymierzył elbląski sąd Jakubowi G., który był oskarżony o handel dopalaczami. Wyrok nie jest prawomocny.
Proces Jakuba G. toczył się w elbląskim sądzie rejonowym od września 2015 roku. Jakubowi G. prokuratura zarzuciła wprowadzanie do obiegu tzw. substancji zastępczych, potocznie zwanych dopalaczami. Można je było kupić w sklepie „z zapachami”, który mieścił się przy jednej z głównych ulic Elbląga. Na przełomie lat 2012-2014 odnotowano 29 przypadków, w których do szpitali trafiały młode osoby po zażyciu produktów kupionych w tym sklepie.

— Osoby, które wskazaliśmy w akcie oskarżenia, zostały przebadane przez biegłych, którzy wskazali, że spożycie przez nich tzw. „dopalaczy” spowodowało u nich rozstrój zdrowia. My będziemy dowodzić, że do tego sklepu nie przychodziły osoby, które chciały kupić sobie zapach do szafki, czy torebki, ale po to by kupić dopalacze w celu ich zażycia — przypomina prok. Iwona Nienadowska z Prokuratury Rejonowej w Elblągu.

Czyn ten był zagrożony karą do 8 lat więzienia. Po ośmiu miesiącach, w trakcie których trwał proces, sąd wysłuchał zeznania m.in. kilkudziesięciu świadków. We wtorek (31.05) sędzia Wojciech Furman wymierzył Jakubowi G. karę 2 lat więzienia.
— Jest to wyrok bez zawieszenia. Dodatkowo oskarżony został obciążony kosztami procesu. Wyrok jest nieprawomocny, więc można spodziewać się, że obrońca oskarżonego będzie się od niego odwoływał — mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przed elbląskim sądem nadal toczy się proces drugiego biznesmena, Szymona I., który blisko współpracował z Jakubem G. Ich proces początkowo toczył się razem, został jednak wyłączony do oddzielnego rozpatrzenia.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. edek z fabryki PiSukredek #2003019 | 31.174.*.* 1 cze 2016 19:47

  Pośmiewisko wymiaru sprawiedliwości. legalna działalność produkt kolekcjonerski i klient który pomimo ostrzeżenia na opakowaniu, że to nie odo palenia żarcia czy wstrzykiwań nie stosuje sie do tego sam winien otrzymać dwa lata pudła.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tadek #2002734 | 83.9.*.* 1 cze 2016 12:49

  Za masowe trucie ludzi wyrok powinien być trzy razy wyższy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jeszcze się weźcie za #2002728 | 95.160.*.* 1 cze 2016 12:31

  szefa Pachnącego domu na Jagiellońskiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)