Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Bieg Filipidesa po raz jedenasty. Wielkie ściganie w Pasłęku już w sobotę [program]

2016-06-03 13:10:00 (ost. akt: 2016-06-03 16:22:14)

Autor zdjęcia: UKS Gimpas w Pasłęku

Ponad 300 osób wystartuje w Biegu Filipidesa na 10 kilometrów, który w sobotę odbędzie się w Pasłęku. Odbędą się także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. To nie wszystko, bo otwarte będzie także lekkoatletyczne miasteczko sportowe.

To będzie już jedenasta edycja Biegu Filipidesa, który szybko podbił serca biegaczy. By się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na liczby. Do biegu głównego zgłosiło się w tym roku ponad 300 osób, a w biegach towarzyszących wystartuje około 400 dzieci i młodzieży. Patronat nad imprezą sprawują Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.

— Bieg główny rozgrywany jest na 10-kilometrowej, atestowanej trasie prowadzącej przez centrum i okolice miasta — informują organizatorzy imprezy z UKS Gimpas Pasłęk. — Trasa nie należy do najłatwiejszych, ale za to pozwoli sprawdzić charakter, wolę walki i niemal poczuć ducha mitycznego posłańca dobrej wieści Filipidesa — dodają.

Start i meta będą znajdowały się w tym samym miejscu, na ul. 3 Maja przy Zespole Szkół Powszechnych, który jest współorganizatorem zabawy. Każdy zawodnik, który dotrze na metę, otrzymuje specjalnie zaprojektowany, nawiązujący do symboli starogreckich medal. Tym razem motywem przewodnim jest skrzydlaty koń Pegaz, który służył Zeusowi na Olimpie. Tegoroczny bieg główny zapowiada się emocjonująco. Wśród startujących będą m.in. aktualny mistrz Polski na tym dystansie Marcin Chabowski, a także Ukrainiec Sergii Okseniuk, który przed rokiem okazał się najszybszy. Jednym z faworytów będzie także utalentowany Kenijczyk Dominik Muysimi. Rozdane zostaną także tytuły mistrza Polski bankowców oraz nauczycieli.

Bieg Filipidesa to kolejne wydarzenie w Pasłęku, którego celem jest uczczenie m.in. 1050 rocznicy chrztu Polski.
— Dla śmiałków, którzy pobiegną w przebraniu nawiązującym do czasów piastowskich i chrztu Polski, mamy przygotowane dodatkowe super upominki — zapowiadają organizatorzy.

Atrakcji dla uczestników organizatorzy przygotowali więcej. W biegach towarzyszących dzieci i młodzież, w zależności od wieku, będą się ścigali na dystansach od 400 do 1000 metrów.
— Powstanie także miasteczko sportowe „Lekkoatletyka dla każdego”, gdzie każdy chętny będzie mógł spróbować sił w zabawach i konkurencjach lekkoatletycznych. Niespodzianki związane z aktywnością ruchową i zdrowym odżywianiem znajdą się również w programie pikniku rodzinnego pod nazwą Festiwal Zdrowia — dodaje Piotr Zienkiewicz.
opr. AKT


Organizatorzy: UKS Gimpas Pasłęk, Zespół Szkół Powszechnych w Pasłęku
Partner główny: Urząd Miasta i Gminy w Pasłęku. Sponsor główny: Pamax Maria Lisowska, ICC Pasłęk. Sponsor oficjalny: Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku. Sponsorzy i partnerzy: Surge Polonia, Ekofarma Vitalis Agroturystyka, Zacisze, Bortex Sport, PKS Elbląg, Primbud, Foto Grażyna Jundziłł, D'Eko, Lekkoatletyka dla każdego, Lolbit, MOSiR Pasłęk, Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej, Amelserw.


Obrazek w tresci