Niedziela, 26 czerwca 2022. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Rozpoczęły się Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu [program]

2016-06-18 13:51:00 (ost. akt: 2016-06-18 13:54:07)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Nawet 45 tysięcy ludzi spodziewają się organizatorzy Żuławskich Targów Rolnych, które w sobotę rozpoczęły się w Starym Polu. Rolnicy znajdą tu największą ofertę maszyn oraz narzędzi, ogrodnicy będą mogli przebierać w sadzonkach, a najmłodsi mieszkańcy miast na własne oczy zobaczyć świnkę czy konika.

Organizatorzy targów zapraszają do Starego Pola w sobotę i niedzielę. Na wszystkich czeka ponad pół tysiąca stoisk. 

Swoją ofertę prezentują przedstawiciele różnych branż.


— Zgodnie z ideą targów licznie reprezentowane są branże związane z rolnictwem — mówi komisarz imprezy Włodzimierz Sawirski. — Sporo więc jest chemii i narzędzi. Jeśli chodzi o maszyny, to prezentują się aż 53 firmy, co jest chyba naszym rekordem. Jesteśmy mile zaskoczeni, że pomimo kryzysu, który ta branża przeżywa, producenci nadal mają do nas zaufanie i chcą się u nas prezentować.

Program targów
sobota
godz. 9-17 zwiedzanie stoisk
godz. 9.30-17 wystawa zwierząt hodowlanych
godz. 12-13.30 otwarcie targów
godz. 13.30-15.30 występy zespołów muzycznych
niedziela
godz. 8 msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Starym Polu
godz. 9-17 zwiedzanie stoisk
godz. 10-15 wystawa zwierząt hodowlanych - pokaz i nagradzanie czempionów
godz. 10-16 Pomorski Piknik Wieprzowy
godz. 11-15 występy zespołów muzycznych

Na stoiskach znajdziemy również wyposażenie budynków inwentarskich i materiały budowlane. Swoją ofertę przedstawiają także firmy zajmujące się ogrodnictwem i ochroną środowiska. 

— Blok ogrodniczy dosłownie pęka w szwach. Można znaleźć praktycznie wszystko do ogrodów i na działki, od sadzonek poczynając na meblach i ozdobach ogrodowych kończąc — przyznaje Sawirski. — Podobnie prezentuje się część targowa, na której prezentują się producenci żywności regionalnej. Wykorzystany jest dosłownie każdy metr przestrzeni. Znajdziemy tu wiele produktów: wędliny, sery, miody, zioła czy nalewki.


To zresztą nie jedyna atrakcja, jaka czeka na smakoszy w Starym Polu. Odrębne stoiska ze swoimi przysmakami mają panie z kół gospodyń wiejskich.

— W ogródku rozstawiany jest już sześciometrowy grill. Tam bowiem, w niedzielę odbędzie się Pomorski Piknik Wieprzowiny. Jego organizatorzy chcą zachęcić zwiedzających do jej jedzenia. To produkt rzeczywiście niedoceniany przez Polaków, którzy pamiętają tłustą wieprzowinę sprzed lat. Uczestnicy pikniku otrzymają więc garść informacji na ten temat oraz przysmak z grilla — dodaje komisarz targów.


Jedną z nowych atrakcji targów jest Krajowy Czempionat Koni Sztumskich, w którym udział wezmą hodowcy koni z trzech województw: mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko mazurskiego. Tradycyjnie, w Starym Polu, zaprezentują się również hodowcy trzody chlewnej.

— W tym roku natomiast nie będzie wystawy bydła, o tym zadecydowały związki branżowe. Jednak ten brak całkowicie rekompensuje nam czempionat. O tytuł powalczy blisko 50 koni — dodaje pan Włodzimierz. 


Uzupełnieniem wydarzenia są wystawy ptaków, królików i drobiu ozdobnego. Swoje prace zaprezentują również artyści ludowi i rękodzielnicy. Program targów jest bogaty w wiele dodatkowych atrakcji. Dzięki temu, podkreślają organizatorzy, Żuławskie Targi Rolnicze są tak popularne. 

— Szacujemy, że przez te dwa dni odwiedzi nas 40-45 tysięcy osób. Wśród zwiedzających na pewno będą zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast. Rolnicy zainteresowani kupnem ciągnika zapoznają się u nas z ich wyborem, miastowi znajdą masę rzeczy do ogrodu, a ich dzieci będą miały szansę pobawić się w wesołym miasteczku i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda świnka. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie — zaprasza do Starego Pola Włodzimierz Sawirski. 

Organizatorem imprezy jest oddział w Starym Polu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
naj