środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Elbląg i Tolkmicko na Szlaku Wodnym Stefana Batorego

2016-06-23 12:09:47 (ost. akt: 2016-06-23 11:13:22)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Po dziewięciu latach od powstania idei zbudowania turystycznego szlaku wodnego, łączącego Warszawę z Zalewem Wiślanym, oraz – z drugiej strony - z Kanałem Augustowskim w Warszawie powstało Stowarzyszenie Regionalnej Organizacji Turystycznej "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego". W gronie 14 założycieli są Elbląg, Tolkmicko i senator Jerzy Wcisła.

- Obecność Elbląga jest niemalże "naturalna" bowiem szlak wodny nawiązuje do XVI wiecznego pomysłu, by port w Elblągu stał się pierwszym portem Rzeczpospolitej – mówi senator Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła niemal od początku uczestniczy w tym przedsięwzięciu. W 2012 roku, z jego inicjatywy miasto Elbląg i elbląskie Biuro Regionalne przygotowało komplet dokumentów do powołania stowarzyszenia, ale później zmieniły się koncepcje potencjalnych partnerów. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja oparcia stowarzyszenia o zasady regionalnych organizacji turystycznych.

Stowarzyszenie chce zająć się przede wszystkim promocją szlaku, koordynacją działań na rzecz tworzenia infrastruktury turystycznej i organizacją różnych przedsięwzięć.
- Walory Zalewu Wiślanego nie są jeszcze znane w Polsce, a turystyka wodna staje się ważną dziedziną gospodarki, dlatego chcemy za pośrednictwem Stowarzyszenia przekonywać turystów do żeglowania po naszym akwenie – mówi wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin.
- My już jesteśmy na tym szlaku, z przystaniami Pętli Żuławskiej – dodaje delegat Elbląga Marek Burkhardt.

- Nie czekaliśmy z założonymi rękoma na założenie Stowarzyszenia – mówi senator Jerzy Wcisła. - Przez ostatnie lata promujemy zamysł zbudowania Pętli im. Króla Stefana Batorego na trasie od Warszawy, Wisłą na Zalew Wiślany i dalej do Rosji, przez Pregołę i Dejmę na Zalew Kuroński na Litwę, a stamtąd rzeką Niemen do Kanału Augustowskiego i Narwią oraz Biebrzą ponownie na Wisłę i do Warszawy. Byłaby to jedna z najwspanialszych tras wodniackich w Europie. Ideą już zaraziliśmy zarówno Rosjan jak i Litwinów.

W lipcu ma odbyć się rejs dwóch jachtów, które z Augustowa mają dopłynąć do Elbląga.

- Przypłynięcie jachtów chcemy połączyć z konferencją, podczas której porozmawiamy o szkoleniu młodych adeptów żeglarstwa, ale też chcemy wypracować stanowisko w sprawie strategii rozwoju dróg śródlądowych w Polsce i rozwoju turystyki wodnej – dodaje senator.

Jerzy Wcisła został powołany do trzyosobowego Komitetu Założycielskiego, który ma dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją Stowarzyszenia.

Źródło: Dziennik Elbląski