Wakacyjne koncerty plenerowe elbląskich kameralistów

2016-06-30 09:41:18(ost. akt: 2016-06-30 09:43:31)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Elbląska Orkiestra Kameralna z myślą o swoich najmłodszych widzach przygotowała wakacyjne koncerty plenerowe pn. „Akordeon w roli głównej”.
W piątek (1 lipca) o godz. 11:00 i 13:00 na Placu przy Katedrze św. Mikołaja, muzycy pod batutą Jarosława Praszczałka zabiorą dzieci w muzyczny świat bajek. Spotkanie z muzyką rozpocznie się od Eine kleine Nachtmusik, jednego z najbardziej znanych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Następnie solista Rafał Grząka wspólnie z Orkiestrą wykona: New York Tango Richarda Galliano na akordeonie oraz Libertango Astora Piazzolli na bandoneonie.

Koncerty dla dzieci w ramach cyklu „Muzyka dla ucha Malucha” to jednak nie tylko muzyka! Doskonałą atrakcją w programie będą najbardziej znane i lubiane wiersze dla dzieci. Aktor Cezary Nowak zaprezentuje hity polskiej literatury dziecięcej. Usłyszymy teksty Juliana Tuwima: Cuda i dziwy, O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci, Dwa wiatry, Ptasie radio, Jana Brzechwy: Na straganie i Lokomotywa oraz Aleksandra Fredry Paweł i Gaweł. Wszystkie wiersze zyskają muzyczną oprawę w postaci suity Bajki czeskiego kompozytora Vaclava Trojana.

Bajki należą do najbarwniejszych utworów w literaturze dziecięcej. Artyści zaprezentują między innymi: Tanecznym krokiem do świata bajek, Śpiącą królewnę czy Bajkę o akrobatach - pełne żywiołowości, spontaniczności i humoru. Trojan w mistrzowski sposób oddaje nastrój i charakter bajek, wykorzystując akordeon - instrument stworzony do podkreślania atmosfery tajemniczości i baśniowości. Młodzi melomani usłyszą także: Ptasie plotki Witolda Lutosławskiego, Wiosnę z cyklu Cztery Pory Roku i Polowanie Antonio Vivaldiego oraz utwór Pociąg Volmera Beltrami.

Źródło: Dziennik Elbląski