Niedziela, 28 listopada 2021. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Ta woda łączy, a nie dzieli. Rozpoczęły się Regaty Trzech Marszałków [zdjęcia]

2016-07-01 21:03:43 (ost. akt: 2016-07-01 21:45:31)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Żeglarze z Trójmiasta, Elbląga oraz z Rosji rywalizują w Międzynarodowych Regatach o Puchar Trzech Marszałków, które w tym roku odbywają się na wodach Zalewu Wiślanego w pobliżu Tolkmicka i Fromborka.

Uroczyste otwarcie regat odbyło się w piątek w Tolkmicku. To już siódma edycja Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. W tym roku żeglarze rywalizują na wodach Zalewu Wiślanego w pobliżu Tolkmicka i Fromborka.
— Kiedyś historycznie woda dzieliła, dzisiaj woda łączy — mówił wicemarszałek woj. pomorskiego Ryszard Świlski podczas uroczystości otwarcia regat. — Taka intencja zawsze przyświecała tym regatom. To dobra okazja, żeby podsumować to, co zrobiliśmy w ostatnich latach w infrastrukturze związanej z wodą. Ale wiemy, jakie wyzwania są przed nami — dodał.

W uroczystości otwarcia regat uczestniczył m.in. wicegubernator obwodu kaliningradzkiego Aleksander Rolbinow.
— Po raz siódmy organizujemy regaty o puchar trzech marszałków. W ubiegłym roku mieliśmy regaty w Krynicy Morskiej, dzisiaj mamy w tym pięknym miejscu, Tolkmicku — powiedział. — Główny cel tych regat to popularyzacja sportów wodnych, ale także nawiązywanie dobrych, przyjaznych kontaktów. W przyszłym roku będziemy organizowali regaty u nas, w Kaliningradzie i będziemy musieli mocno popracować, żeby zrobić je na takim poziomie, jak tutaj w Tolkmicku.

Zmagania żeglarzy rozpoczęły się już w czwartek od regat z udziałem dzieci i młodzieży. Tutaj ścigało się około 50 początkujących żeglarzy.
— Bardzo się cieszę, że w czasie regat odbywają się regaty dzieci i młodzieży — mówił burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz. — Dla nas jest to najważniejsza rzecz, szkolić młodych adeptów żeglarstwa, tak by dawali przykład innym, że uprawianie sportu sprawia bardzo dużo przyjemności. Od wielu lat staramy się, żeby Tolkmicko było związane z Zalewem Wiślanym, żeby tutaj były uprawiane sporty wodne, staramy się je wspierać.

— Bardzo dobrze, że przed laty ta idea marszałków woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz gubernatora Kaliningradu zaistniała — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego. — Możemy iść mocno do przodu w przyjaźni i rozwoju naszych regionów. Zmieniła się bardzo mocno infrastruktura zarówno w naszych regionach jak i w obwodzie kaliningradzkim. Jest ogromna szansa na to, żeby w akwenie Zalewu Wiślanego rozwijać turystykę, sport wodniacki i gospodarczo.

Uroczyste zakończenie regat odbędzie się w sobotę wieczorem we Fromborku.
AKT

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB