środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Kamienna rzeźba z herbem ozdobiła pasłęckie skrzyżowanie

2016-07-21 18:55:51 (ost. akt: 2016-07-21 20:14:02)

Autor zdjęcia: UMiG w Pasłęku

Od środy (20 lipca) przejeżdżając przez centrum Pasłęka możemy podziwiać nową, okazałą kamienną rzeźbę przedstawiającą herb miasta. Rzeźba ustawiona została na zieleńcu przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Westerplatte i Władysława Jagiełły.

Wykonawcą rzeźby jest litewski artysta Zigmas Buterlevicius. Powstała ona w trakcie tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego, organizowanego przez Pasłęcki Ośrodek Kultury.

Herb Pasłęka przedstawia rycerza jadącego na białym koniu przez trzy zielone pagórki, który w rękach trzyma miecz i tarczę. Tarcza ma kolor czerwony z poziomym białym pasem. Są to barwy mistrza Zakonu Krzyżackiego - Meinharda von Querfurta z Elbląga, który był założycielem miasta i sprowadził pierwszych osadników – Holendrów. Rycerz z herbu ma związek z jedną z wersji pochodzenia nazwy naszego miasta traktującej o rycerzu, który jadąc konno zgubił pas i łęk - stąd Pasłęk. Według innych wersji nazwa miasta pochodzi od osady Prusa Pasłoka lub od tego, że kiedyś miasto otaczał pas łąk, w które także dzisiaj obfitują okolice naszego miasta.
Oprac.: P. KlimczakŹródło: Dziennik Elbląski