Wstrzymanie małego ruchu granicznego zaniepokoiło naszych parlamentarzystów

2016-08-07 14:28:26(ost. akt: 2016-08-08 14:02:02)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Decyzja polskiego rządu o nieprzywracaniu małego ruchu granicznego wywołała spore zaniepokojenie u parlamentarzystów z naszego regionu. Senator Jerzy Wcisła i poseł Andrzej Kobylarz zabrali głos, wysyłając interpelację w tej sprawie.

Andrzej Kobylarz

Jerzy Wcisła

W związku z przedłużonym zawieszeniem funkcjonowania Małego Ruchu Granicznego z Federacją Rosyjską, poseł Andrzej Kobylarz złożył dwie interpelacje, w których domaga się możliwie szybkiego przywrócenia funkcjonowania ruchu.
– Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, gdy wznawia się MRG na granicy z objętą wojną Ukrainą, podczas gdy blokuje się możliwość swobodnego przepływu na granicy z Obwodem Królewieckim – powiedział poseł.

Mały Ruch Graniczny został wstrzymany w dniu 4 lipca br., ze względu na odbywające się w Polsce szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Decyzja rządu miała być tymczasowa, jednak po miesiącu nadal nie funkcjonuje MRG z Rosją. – Zwróciłem się do pana Ministra Mariusza Błaszczaka z prośbą o wyjaśnienie powodów, dla których MRG nie został przywrócony. Enigmatyczne tłumaczenia o bezpieczeństwie są kuriozalne, gdy wznawia się ruch na granicy z Ukrainą, gdzie wciąż toczą się walki. Jednocześnie skierowałem interpelację do pani Premier Beaty Szydło, aby zwróciła uwagę na duży problem, jaki stanowi wstrzymanie MRG dla regionu elbląskiego – tłumaczy poseł Andrzej Kobylarz.

- Dane dotyczące bezrobocia w Polsce jasno wskazują, że nasz region wciąż jest czarną plamą, jeśli chodzi o statystyki osób pozostających bez pracy. Nie da się ukryć, że dla mieszkańców nadgranicznych miejscowości, MRG to szansa na zarobek, który pozwala im utrzymać rodziny. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że na jego funkcjonowaniu zarabiają lokalni przedsiębiorcy np. w Braniewie, czy Elblągu – sklepy, galerie handlowe, restauracje, hotele. Trwa sezon turystyczny, a rząd wstrzymując funkcjonowanie MRG, odmawia im szansy na zwiększenie przychodów – krytykuje brak reakcji rządu poseł. – Liczę na szybkie opamiętanie się rządzących, bo każdy dzień przynosi coraz większe straty naszym przedsiębiorcom.

Głos w sprawie zabrał również senator Jerzy Wcisła.
- 4 lipca zawieszono Mały Ruch Graniczny (MRG) z Ukrainą i rosyjskim Obwodem Kalinigradzkim, argumentując to troską o bezpieczeństwo w Polce w okresie szczytu NATO oraz Światowych Dniach Młodzieży i wizyty Ojca Świętego.
W moim odczuciu nie istniały uzasadnione argumenty, które świadczyłyby, że MRG generuje zagrożenie dla tych zdarzeń. Rozumiem jednak, wysoki stopień asekuracyjnej ostrożności Rządu RP w okresie wymienionych zdarzeń.
Obecnie jednak te przyczyny już nie istnieją. Nie rozumiem zatem decyzji Rządu o nie przywracaniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, tym bardziej, że przywrócono go w kontaktach z Ukrainą - napisał między innymi w oficjalnym liście z pytaniami do Mariusza Błaszczaka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Przypominam, że w ramach małego ruchu granicznego rocznie przekraczało granicę polsko-rosyjską ponad milion osób z każdej strony. Nie notowano istotnych naruszeń prawa przez obywateli rosyjskich w Polsce. Nie stanowili oni zagrożenia dla mieszkańców polskiej strefy MRG. Jakie więc konkretnie przyczyny są powodem decyzji o nie przywracaniu małego ruchu granicznego, skoro jedynym powodem jego zawieszania był szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży?

Jerzy Wcisła zauważył, że brak małego ruchu granicznego utrudni również Polakom uczestnictwo w dużym przedsięwzięciu, jakim jest organizacja również w Obwodzie Kaliningradzki rosyjskich mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku.Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PracownikBiedronki #2052166 | 81.15.*.* 24 sie 2016 12:04

  Apeluje o natychmiastowe zmniejsze ilości etatów na przejściach granicznych na granicy Polsko-Rosyjskiej dla służby celnej jak i sg w związku z znacznym zmniejszeniem się ilości turystów na granicy Pol-RU !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. grab #2046721 | 159.205.*.* 15 sie 2016 23:40

  Najlepiej wcale nie przywracać tego ruchu. Dosyć przemytu ale rząd powinien szybko pomyśleć aby stworzyć warunki do powstawania miejsc pracy. Mrówki tracące zyski z przemytu też muszą żyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2043212 | 88.156.*.* 9 sie 2016 14:11

  Bardzo dobrze że zawiesili MRG. Papierosy śmierdzące benzyną czy śledziem aż się rzygać chce . A paliwo... że ropierdala.. się układ paliwowy (wtryski, pompy paliwonwe itp). Najlepiej zamknąć na Amen.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. krab #2043137 | 78.88.*.* 9 sie 2016 12:22

   Co tu komentować?http://www.polska-kaliningra d.ru/pl/home/27-polish/wiadomosci/6865-o -co-chodzi-z-tym-ma-ym-ruchem-granicznym -dlaczego-go-zawieszono

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomasz #2043072 | 81.15.*.* 9 sie 2016 10:53

   A widzę Ze służba celna jak zwykle na miejscu i odrazu gotowa do obrażania "szmuglerów" :) JEstem ciekaw jak będzie skowytać jak wam utną etaty na przejściach skoro nie ma ruchu to nie potrzeba zmianie 30 celników tylko 10 wystaraczy prawda ?:) No ale wam to się należy jak górniką i kamien na kamieniu nie zostanie jak coś zacznie w trawie piszczeć . Socjalistyczny motłoch :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (57)