Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Cała Polska czyta, ale tylko od święta?

2016-09-03 08:00:00 (ost. akt: 2016-09-02 12:01:15)
Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej

Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej

Autor zdjęcia: Anna Dawid

O tym, czy akcją "Narodowe Czytanie" można zachęcić do czytania na co dzień rozmawiamy z Aleksandrą Bułą z Biblioteki Elbląskiej.

- 

Jaką lekturę czytamy w tym roku?


- "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło polskiego noblisty konkurowało z "Chłopami" Władysława Stanisława Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". Na wspólne czytanie zapraszamy w sobotę, 3 września o godz. 12 na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej. 


- Tradycyjnie fragmenty powieści przeczytają elbląscy aktorzy.

Tak: Jacek Gudejko, Teresa Suchodolska i Marta Masłowska. Jednak przede wszystkim zapraszamy elblążan do czynnego uczestnictwa w czytaniu. Zachęcamy, by mieszkańcy przygotowali swoje ulubione fragmenty "Quo vadis" i zaprezentowali je podczas akcji. 


- Czy taką akcją i taką lekturą można zachęcić do czytania? A może zniechęcić, bo młodzież często narzeka, że lektury "trącą myszką".

- 
Biorąc pod uwagę, że 63 procent Polaków nie przeczytało w minionym roku żadnej książki, a 37 procent jedną (tak wskazują badania statystyczne), to każda akcja promująca czytelnictwo jest warta propagowania. Cenne jest chociażby to, że spotykamy się, by czytać wspólnie i na głos. Bo przecież to robimy bardzo rzadko. Zaś sama lektura zapewne ma swoich zwolenników, a inni lubią ją mniej. To był wybór internautów.

- Na co dzień elblążanie czytają?


- Chyba Elbląg pod tym względem nie odbiega od reszty Polski. Po frekwencji w bibliotece i jej filiach, a także na spotkaniach z autorami książek mogę powiedzieć, że elblążanie czytają książki. 


- Warto czytać bo...?


- Czytanie rozwija wyobraźnię, czytanie łączy i może być okazją, jak pokazuje akcja "Narodowego Czytania" do spotkania. 


- Właśnie mamy kolejną okazję, by powiększyć nasz księgozbiór za niewielkie pieniądze
.

- Również w sobotę, od godz. 9 do godz. 15, zapraszamy na kiermasz książek za złotówkę. To już druga w tym roku edycja imprezy. Także tym razem znajdzie się na kiermaszu kilka tysięcy książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Możemy "upolować" książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, a także literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieliśmy rekordzistów, którzy kupowali na kiermaszach nawet sto książek. W tym roku przygotowaliśmy niespodziankę dla osób, które kupują więcej książek. 


Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. „Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.


Anna Dawid

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nie czytam #2058250 | 89.228.*.* 3 wrz 2016 10:35

    głupot

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz