Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Obrazy ze wszystkich stron świata

2016-09-15 14:50:10(ost. akt: 2016-09-15 14:59:51)
[b]„Jak ukraść psa” [/b]to adaptacja bestsellerowej powieści Barbary O’Connor prosto z Korei Południowej

[b]„Jak ukraść psa” [/b]to adaptacja bestsellerowej powieści Barbary O’Connor prosto z Korei Południowej

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Kino Światowid zaprasza na festiwal filmowy dla dzieci. W ramach Kina Dzieci będzie można obejrzeć osiem pełnometrażowych produkcji z całego świata – od Niemiec i Holandii, przez Szwecję i Norwegię, po odległą Koreę Południową. Wszystkie prezentowane filmy pokazują historie bliskie młodym widzom i poruszające tematy dobrze znane cztero-, sześcio- czy dwunastolatkom. Festiwal potrwa od 17 do 25 września.
Kino Dzieci pokaże siedem filmów aktorskich i jedną animację. Festiwal pojawi się w ponad 30 kinach - oprócz Elbląga - m.in. w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Warszawie czy Krakowie. Festiwalowa publiczność w ogólnopolskim głosowaniu przyzna najlepszemu filmowi Nagrodę Publiczności, a dwa niezależne składy jurorskie – dziennikarzy i twórców – nagrodę Kwiatu Paproci. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, znane z takich działań jak największy festiwal filmowy w Polsce T-Mobile Nowe Horyzonty.

Wśród prezentowanych filmów zobaczymy „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” - to kolejna część przygód ulubionych bohaterów znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis o parze młodych detektywów z Valleby. Tym razem Lasse i Maja będą mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Zwaśnione włoskie rody, ich historia i wiszący w powietrzu nowy konflikt – detektywi będą pracować w trudnych warunkach.

„Jak ukraść psa” to adaptacja bestsellerowej powieści Barbary O’Connor prosto z Korei Południowej. Historia mieszkającej z mamą i bratem w furgonetce Ji-so. Misterne plany i wytrwałe próby zdobycia pieniędzy, dzięki którym mogłaby spełnić marzenie o domu, wzruszają i bawią, zarówno młodszych, jak i starszych. Film podbił serca widzów na całym świecie – nie trzeba szukać daleko, wystarczy wspomnieć, że zdobył najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino.

Nie zabraknie też „Soni” czyli adaptacji jednej z książek ulubionej autorki wszystkich miłośników dziecięcego świata – Piji Lindenbaum. W tym filmie wszystko jest niezwykłe, pełne sekretów i tajemnic. Pierwsza noc Soni poza domem, u koleżanki – Celestyny, będzie pełna przygód i pokonywania własnych strachów. Na dodatek w towarzystwie borsuków w czerwonych kaloszach. „Sonia” była filmem otwarcia tegorocznej sekcji Generation festiwalu Berlinale oraz miała nominację do Kryształowego Niedźwiedzia.

Znajdzie się też coś dla miłośników Karola Maya – „Syn Winnetou” opowiada o nietypowym kandydacie do roli potomka wielkiego Indianina. Max to jedenastoletni, dość pulchny, blady jak ściana blondyn w okularach, a na dodatek z wyboru od najmłodszych lat Indianin. Czy jego historia podbije serca widzów Kina Dzieci?

Nagrodzone m.in. na festiwalach w Chicago i Stony Brook „Sekrety wojny” to opowieść o prawdziwej przyjaźni i wojnie – tej między sąsiadami i tej światowej. Jest 1943 rok, Holandia pod nazistowską okupacją. Wojna stopniowo wdziera się w dzieciństwo Lamberta i Tuura. Tata Lamberta kolaboruje z nazistami, rodzina Tuura jest w ruchu oporu, a Maartje, nowa koleżanka ze szkoły, ukrywa swoją tożsamość.

To nie wszyscy kandydaci. O nagrodę Kwiatu Paproci walczy też kolejna część przygód pary najlepszych przyjaciół, Kacpra i Emmy – „Kacper i Emma na safari”. Mama Emmy pomaga swojej przyjaciółce w lecznicy dla zwierząt w Afryce. Na przedszkolaków czeka tam nowe wyzwanie – czy zdołają pomóc zagubionemu lwiątku i odnajdą jego mamę?

W daleką podróż, nie do Afryki, a na wyspę, na której na świat przychodzą wszystkie potwory, wyruszy też bohaterka jedynego animowanego filmu w konkursie – Molly. „Wielka wyprawa Molly” to historia jej drogi w pogoni za rodzicami, którzy zapomnieli czapki dla jej mającego się wkrótce wykluć młodszego brata, i drogi do odnalezienia się w nowej roli starszej siostry. Przygody Molly były nominowane do Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale oraz zostały docenione przez jury festiwalu w Szanghaju.

Ostatni, ale w żadnym wypadku nie najgorszy z konkursowych filmów to holenderski, nagrodzony nagrodą Emmy „Rabarbar”. Siem i Winnie, przyrodnie rodzeństwo, kręcą film instruktażowy dla swoich rodziców – 10 zasad, których należy przestrzegać, żeby związek był udany. Na pewno im się przyda, bo jeszcze nie było ślubu, a już kłócą się jak przed rozwodem.

PROGRAM FESTIWALU FILMOWEGO KINO DZIECI

17 września (sobota)
godz. 12:30 "Kacper i Emma na Safari"
godz. 16:30 "Biuro Detektywistyczne: Stella Nostra

18 września (niedziela)
godz. 12:30 "Wielka wyprawa Molly"
godz. 16:30 "Rabarbar" 19.09.2016 godz. 10:00 Kacper i Emma na Safari"

20 września (poniedziałek)
godz. 10:00 "Wielka wyprawa Molly"
godz. 12:00 "Rabarbar"

21 września (środa)
godz. 10:00 "Sonia śpi gdzie indziej"
godz. 12:00 "Biuro Detektywistyczne: Stella Nostra"

22 września (czwartek)
godz. 10:00 "Jak ukraść psa"
godz. 12:00 "Sekrety wojny"

23 września (piątek)
godz. 10:00 "Syn Winnetou"

24 września (niedziela)
godz. 12:30 "Sonia śpi gdzie indziej"
godz. 16:30 "Sekrety wojny"

25 września (sobota)
godz. 12:30 "Jak ukraść psa"
godz. 16:30 "Syn Winnetou"

Cena biletu: 10 zł, można kupować w kasie kina oraz na stronie internetowej

Źródło: Dziennik Elbląski