środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Zabytki z Biblioteki Elbląskiej wpisane w skład narodowego zasobu bibliotecznego

2016-09-23 16:24:40 (ost. akt: 2016-09-23 16:34:58)
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej

Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej stanowią nieoceniony materiał do badań m.in. historycznych ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu. Teraz wejdą także w skład narodowego zasobu bibliotecznego.

Obecnie w skład zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej wchodzi 69 inkunabułów, czyli pierwszych woluminów wydanych tuż po odkryciu metody druku, 527 rękopisów, 8938 starych druków, w tym muzycznych i kartograficznych, ekslibrisów i grafik., a także duży zbiór książek z XIX i pierwszej połowy XX wieku liczący prawie 30 tysięcy woluminów i ponad 1,2 tys. czasopism wydanych od XVII do XX wieku.

Teraz dzięki staraniom Jacka Nowińskiego, dyrektora Biblioteki Elbląskiej, 9022 takich woluminów trafi do zbiorów narodowego zasobu bibliotecznego. Będą to rękopisy, inkunabuły, spośród których 14 woluminów to jedyne egzemplarze w Polsce oraz stare druki od XVI-XVII wieku. Wśród nich znajdzie się m.in. Biblia Królowej Marii, napisana w języku walijskim i wydana w Londynie w 1689 roku czy wolumin dotyczący akcentowania w języku hebrajskim spisany przez Heinricha Opitza, niemieckiego teologa, wydany w 1684 roku.

Warto przypomnieć, że przed II wojną światową księgozbiór elbląskiej biblioteki liczył ponad 85 tys. tomów. Po wojnie miastu udało się odzyskać nieco ponad 55 tys. woluminów z tzw. depozytu toruńskiego. Reszta pozostaje w dużej mierze w rękach prywatnych.
as