Zabytkowy zegar słoneczny odzyskał blask

2016-09-26 14:39:48(ost. akt: 2016-09-26 14:49:37)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zakończyła się renowacja zabytkowego zegara słonecznego, który przed laty zdobił kamienicę zwaną Domem Królów. Według niektórych źródeł może mieć ponad 400 lat. Zegar będzie można wkrótce podziwiać w muzeum w Elblągu.

Ten cenny zabytek trafił do elbląskiego muzeum już po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku. Zegar przetrwał wojenną zawieruchę, gdyż został zdjęty z kamienicy, zabezpieczony i ukryty w murach obwodowych Domu Królów przy ul. Stary Rynek. Po wojnie duża grupa elblążan odpowiedziała na apel władz miasta, żeby wszystkie przedmioty o wartości historycznej deponować w ówczesnym ratuszu. Potem zegar trafił do nowo powstałego muzeum. W jego zbiorach przeleżał ponad 70 lat. Mimo słusznego wieku był dobrze zakonserwowany, w świetnym stanie zachował się blat zegara, które tworzą dwie wielkie i grube deski dębowe połączone spągami, a także pręt, który rzuca cień na tarczę zegara. Zniszczeniu uległa jedynie polichromia na blacie oraz część oznakowań, które były w międzyczasie naprawiane.

— Oprócz zegara zachowała się jego metryczka, na której widnieje informacja, że przedmiot ten to zegar słoneczny z Domu Królów z 1600 r. Ten cenny przedmiot doczekał się właśnie renowacji. Drewno zostało wzmocnione i zabezpieczone podobnie jak warstwa kolorystyczna i uzupełnienia w zakresie braku cyfr i znaczników — mówi Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. — Po konserwacji zegar będzie można podziwiać z muzeum. Termin otwarcia wystawy nie jest jeszcze znany.
as

Źródło: Dziennik Elbląski