Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

III Dzień Osadnika. To będzie święto wszystkich Żuławiaków

2016-09-27 18:11:40 (ost. akt: 2016-09-27 13:35:49)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Już po raz trzeci w sercu Żuław, w Nowym Dworze Gdańskim, odbędzie się Dzień Osadnika. Będzie to święto wszystkich Żuławiaków, oddanie hołdu przesiedleńcom, którzy w 1945 roku w trudzie i znoju rozpoczęli nowe życie na "ziemiach odzyskanych".

Kolejny raz organizatorzy (Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego-Klub Nowodworski i Żuławski Park Historyczny) zapraszają wszystkich miłośników Żuław do wspólnego świętowania. III Dzień Osadnika w sobotę 1 października rozpocznie się około godz. 11.30 na stacji Kolei Wąskotorowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam czekała już będzie Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze. Wspólnie z uczestnikami grupa przemaszeruje ulicami miasta pod obelisk Żuławskich Osadników, a następnie do Żuławskiego Parku Historycznego, gdzie będzie można wysłuchać wykładów historycznych i skosztować wyśmienitej kuchni żuławskich gospodyń.

— Zapraszamy! Bądźcie z nami! — zachęcają do odwiedzenie Nowego Dworu organizatorzy. — To święto ma służyć wszystkim mieszkańcom Żuław, jest pretekst do wspólnego pochylenia się nad historią naszego regionu. Wspominając wydarzenia z roku 1945, maszerując wspólnie w uroczystym przemarszu, chcielibyśmy oddać hołd naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę. Zapraszamy wszystkich chętnych do przebrania się i wspólnego świętowania.

Obchody rozpoczną się na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej ok. godziny 11.30. Na przybyłych mieszkańców czekać będą członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze. Widzowie przebrani w stroje osadników będą mogli liczyć na wspólne odgrywanie scen z przybycia na ziemie odzyskane pierwszych przesiedleńców.

O godzinie 12.00 rozpocznie się przemarsz ulicami Kolejową, Warszawską i Sienkiewicza pod Obelisk Żuławskich Osadników, gdzie złożone zostaną kwiaty. — Następnie, z towarzyszeniem popularnych pieśni lat 40-tych i przy akompaniamencie pianina, udamy się ulicami Wejhera i Kopernika pod Żuławski Park Historyczny. Na miejscu zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie, zaprosimy uczestników na poczęstunek, przygotowany przez żuławskie gospodynie i uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim; wysłuchać będzie można również ciekawych, historycznych wykładów o czasach powojennych na Żuławach - informują organizatorzy.

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił m.in. w robieniu laleczek szmacianych i grze w kapsle. Ważnym elementem święta będzie również odsłonięcie przez burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego, Jacka Michalskiego, nowej wystawy w Muzeum Żuławskim, dotyczącej powojennych wydarzeń w naszym regionie. Ponadto w Żuławskim Ośrodku Kultury o godzinie 17 pokazany zostanie film “Prawo i pięść”.

Źródło: Dziennik Elbląski