Wnętrze kościoła w Mariance nabiera barw

2016-10-02 15:30:47(ost. akt: 2016-10-02 14:48:35)

Autor zdjęcia: dr Joanna Arszyńska

W kościele św. Piotra i Pawła w Mariance (gmina Pasłęk) prowadzone jest kolejny etap prac konserwatorskich. Doktor Joanna Arszyńska z zespołem uzupełniają ubytki polichromii oraz dekoracyjnych ornamentów roślinnych na wschodniej ścianie świątyni.

Pracami kieruje dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK w Toruniu. W ubiegłym tygodniu burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski oraz ks. kan. mgr Jan Sindrewicz spotkali się w Mariance, by obejrzeć efekty prowadzonych prac.

W bieżącym roku dr Arszyńska wraz z zespołem zakończyła prace restauratorskie polegające na uzupełnieniu ubytków warstwy malarskiej i częściowej rekonstrukcji kompozycji sceny Zwiastowania NMP na północnym odcinku ściany tęczowej.

Ponadto w planach na 2016 r. znalazła się restauracja i częściowa rekonstrukcja malowanej kotary stanowiącej tło dla prospektu organowego na ścianie zachodniej.

Jak informuje dr Arszyńska do wykonania pozostała jeszcze restauracja gotyckich malowideł na ścianie północnej i południowej, konserwacja i częściowa rekonstrukcja baptysterium, ambony i ołtarza, uzupełnienie empory organowej oraz ewentualna konserwacja i rewitalizacja organów.

Początek prac remontowych i konserwatorskich w kościele w Mariance miał miejsce w 2007 r. W 2009 r. zostały odsłonięte malowidła ścienne na północnej ścianie kościoła, natomiast w 2011 r. odsłonięto malowidła na ścianie południowej - postaci apostołów, elementy ornamentalne i heraldyczne.

Prace są finansowane przez Parafię św. Józefa w Pasłęku, Gminę Pasłęk oraz Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz) z siedzibą w Görlitz.
UMiG w Pasłęku

Źródło: Dziennik Elbląski