Światowy Dzień Zwierząt w „Ósemce”

2016-10-05 18:20:35(ost. akt: 2016-10-05 18:26:09)

Autor zdjęcia: SP nr 8 w Elblągu

We wtorek 4 października w Szkole Podstawowej nr 8 w Elblągu obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

W naszej szkole świętowanie zostało podzielone na trzy obszary. W klasach I-III dzieci z wychowawcami odgadywały zagadki o zwierzętach domowych
i dziko żyjących. Wykonywały prace plastyczne przedstawiające ich ulubionego pupila.

W klasach IV-VI uczniowie oglądali filmy związane z tematyką, a następnie przygotowywali prezentację zawierającą informacje na temat wyglądu, środowiska życia, sposobu zdobywania pokarmu wybranych zwierząt naszych pól , łąk i lasów. Ciekawostką była zabawa w rozpoznawanie odgłosów zwierząt i ptaków. Na zakończenie młodzież rozwiązywała zagadki utrwalające wiedzę z całego dnia.

W świetlicy szkolnej świętowanie rozpoczęliśmy od podzielenia się informacją przez dzieci na temat zwierząt jakie znajdują się w ich domach. Okazało się, że niektórzy mają całkiem pokaźne stadko i oprócz typowych zwierząt domowych w obejściu znajdują się: konie, kury i świnie. Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami na temat opieki nad nimi. Mówili jak ważna rolę odgrywają one w ich życiu. W dalszej części wychowankowie uczyli się słów i melodii piosenki „Pieski małe dwa”, a następnie odegrali ją na Bum Bum Rurkach. Na zakończenie dzieci rozwiązywały quizy z wykorzystaniem platformy learning apps.

Dzień ten zapoczątkował obchody Miesiąca Dobroci dla Zwierząt, w ramach którego uczniowie z koła przyrodniczego i ekologicznego, pod kierownictwem Pani Ali Chont i pani Grażyny Wojtczak, rozpoczęli zbiórkę karmy, pościeli
i koców dla zwierząt ze schroniska. Akcja ta ma uświadomić dzieciom, że zwierzęta to nie rzeczy, tylko żywe istoty chcące normalnie żyć i mające swoje prawa.
Marzena Skonieczna

Źródło: Artykuł internauty