Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Udane pojedynki matematyczne elbląskich uczniów

2016-10-07 12:30:48 (ost. akt: 2016-10-07 12:41:10)

Autor zdjęcia: wmii.uwm.edu.pl

Kto wygrywa pojedynek Olsztyn-Elbląg w rozgrywkach matematycznych? Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych spotkali się na corocznych zawodach królowej nauk.

O analizę wyników Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych z perspektywy ostatnich trzech lat pokusili się matematycy z Katedry Matematyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od czternastu lat corocznie w maju organizuje Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne. Uczestnicy podzieleni są na trzy kategorie: szkoły ponadgimnazjalne, gimnazja i szkoły podstawowe.

W pierwszych Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych brało udział zaledwie kilka osób i tylko z Olsztyna. Wówczas była też kategoria „open”, w której startował tata dwojga uczestników – wspomina jeden z pomysłodawców zawodów, prof. dr hab. Aleksy Tralle. Z kategorii „open” po kilku latach zrezygnowano z powodu braku chętnych.
Sukcesywnie, do udziału w zawodach przystępowało coraz więcej uczestników, również spoza Olsztyna. W ostatniej, XIV edycji zawodów uczestniczyło ponad 500 osób ze 155 szkół z miejscowości położonych na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne uzyskały rangę największej imprezy matematycznej naszego województwa – mówi dr Zbigniew Paprzycki z Katedry Matematyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, koordynator zawodów.
Dr Paprzycki poddał analizie wyniki zawodów z ostatnich trzech lat przy następujących założeniach: dla szkoły liczono średnią punktów trzech najlepszych zawodników - z tego ustalano miejsce w rankingu zawodów. Dla szkół startujących, co najmniej dwa razy w ostatnich trzech latach, liczono średnie miejsce, jakie zajęły - co było podstawą ustalenia miejsca szkoły w ostatnich trzech latach. W pojedynku Elbląg – Olsztyn najciekawiej przedstawia się porównanie w obrębie dwóch kategorii: „szkoły ponadgimnazjalne” i „gimnazja”.

Kategoria „szkoły ponadgimnazjalne”

Łączne wyniki z trzech lat (startowały 33 szkoły)
Miejsce w rankingu - Miejscowość - Szkoła
I Nidzica Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Nidzicy
II Elbląg II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu
III Elbląg I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu

Najlepsze szkoły ponadgimnazjalne z Olsztyna zajęły miejsca dopiero 6,7,8.
Licea z Elbląga potwierdziły również swoją przewagę nad liceami z Olsztyna w ostatnich zawodach.

Wyniki z roku 2016 (startowały 24 szkoły)
Miejsce w rankingu - Miejscowość - Szkoła
I Giżycko I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku
II Elbląg II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu
III Olsztyn XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie

W kategorii szkół gimnazjalnych również Elbląg wygrywa z Olsztynem. Zarówno w ostatnich zawodach jak i w przekroju ostatnich trzech lat pierwsze miejsce zajmuje Gimnazjum Nr 8 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu.

Kategoria „gimnazja”

Łączne wyniki z trzech lat (startowały 33 szkoły)
Miejsce w rankingu - Miejscowość - Szkoła
I Elbląg Gimnazjum Nr 8 w Elblągu
II Nidzica Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy
III Olsztyn Gimnazjum Nr 23 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie

Wyniki z roku 2016 (startowały 24 szkoły)
Miejsce w rankingu - Miejscowość - Szkoła
I Elbląg Gimnazjum Nr 8 w Elblągu
II Olsztyn Gimnazjum Nr 23 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
III Giżycko Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku


Rozpatrując Warmińsko-Mazurskie Zawody Matematyczne w zakresie dwóch największych miast regionu pojedynek Elbląg – Olsztyn z perspektywy ostatnich trzech lat zdecydowanie wygrywa Elbląg! Na podkreślenie zasługuje fakt, że sukces uczniów uczestniczących w zawodach jest przede wszystkim sukcesem nauczycieli matematyki ze zwycięskich szkół. Ważną rolę odgrywa pewnie też system motywacyjny i zaangażowanie się w nim samorządów, który widocznie w Elblągu docenia rolę matematyki w rozwoju cywilizacji.

Czy elblążanie utrzymają palmę pierwszeństwa? Udowodnią to już podczas XV Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych w maju 2017 roku.
Tekst przygotowała Mariola Adamska w oparciu o analizy koordynatora zawodów.

Źródło: Dziennik Elbląski