Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Wieczór z reggae. Habakuk w Mjazzdze

2016-10-11 13:47:04 (ost. akt: 2016-10-11 13:48:28)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Dwadzieścia sześć lat na scenie, 9 wydanych płyt, setki koncertów i jeszcze więcej fanów. Mjazzga zaprasza na pierwszy klubowy koncert Habakuka w Elblągu już w sobotę 15 października.

Choć kojarzony jest głównie z nurtem reggae, w jego muzyce można również odnaleźć elementy rocka, elektroniki, dubu czy folku.

Ostatni jak dotąd album Habakuka ukazał się 6 czerwca 2015 roku. Płyta nosi tytuł „Regrowth” i została nagrana we współpracy z grupą Kalokagathos, składającą się z siedmiu śpiewających techniką białego głosu dziewczyn oraz akordeonisty i perkusjonisty. Jest to brawurowe połączenie muzyki reggae z tradycyjnymi pieśniami, śpiewanymi w językach takich, jak: macedoński, fiński, estoński, rosyjski, ukraiński, słowacki, serbski czy sefardyjski.

Habakuk już wcześniej udowodnił, że świetnie odnajduje się w przygotowaniu zaskakujących aranżacji. W roku 2007 zespół wydał album ”A ty siej…” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae.

W nagraniach wzięli gościnnie udział: Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, Antoni „Ziut” Gralak, Anna Witczak z zespołu Dikanda, Jarosław Bester – lider cenionego na całym świecie The Cracow Klezmer Band oraz gość specjalny Patrycja Kaczmarska – córka Jacka Kaczmarskiego.

Teksty naszego barda doskonale współbrzmiały z charakterystyczną pulsacją, tworząc nową, intrygującą jakość. Znalazło to wyraz w znakomitych recenzjach i pozytywnym odbiorze tej płyty zarówno wśród fanów reggae jak i wielbicieli twórczości Jacka. Grupa zyskała wówczas uznanie, rozpoznawalność i popularność wśród szerokiej publiczności. Nagranie tego albumu zaowocowało między innymi występem Habakuka, jako pierwszego zespołu z Europy Wschodniej, na największym festiwalu świata, brytyjskim Glastonbury.

Habakuk zawsze stawiał na hasło „Family Front”, czego najlepszym wyrazem jest tak właśnie zatytułowana płyta wydana w 2008 roku. Zawiera ona piosenki zaśpiewane przez różnych wokalistów na znanych już wcześniej riddimach (podkładach instrumentalnych) zespołu. Do współpracy zaproszeni zostali między innymi: Don Carlos – jeden z najwybitniejszych artystów reggae na świecie, Mickey Dread – jedna z najważniejszych postaci w historii tej muzyki, założyciel pierwszej rozgłośni reggae na świecie, producent m.in. płyty „Sandanista” grupy The Clash, Ava Leigh – wschodząca gwiazda angielskiej sceny muzycznej, Renata Przemyk, Muniek Staszczyk, oraz Mamadou Diouf. Grupa regularnie współpracuje też z King Loverem, doskonałym karaibskim wokalistą, na co dzień mieszkającym w Polsce.

Dla Habakuka najważniejsze były i są koncerty. Od początku istnienia zespół zagrał ich już grubo ponad 1000, zarówno klubowych (w tym duże trasy Rege Tonite), jak i na licznych festiwalach.

Mjazzga (Elbląg, ul. Kowalska 1-2C), 15 października, godz. 20:15
Bilety w cenie 20 zł przed i 25 zł w dniu koncertu.

Źródło: Dziennik Elbląski