Jarosław Kaczyński w Elblągu. "Przekop to lepsze jutro"

2016-10-12 14:01:55(ost. akt: 2016-10-12 17:18:05)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, przyjechał w środę do Elbląga. Tutaj w trakcie konferencji mówił m.in. o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Planowany jest także rejs z Elbląga po Zalewie Wiślanym.

Zaplanowana na godz. 13.30 konferencja w Hotelu Elbląg pt. "Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" rozpoczęła się z ponad półgodzinnym opóźnieniem. Jej główny bohater Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, dotarł do Elbląga kilkanaście minut po godz. 14. Przed hotelem czekała na niego kilkuosobowa grupa Komitetu Obrony Demokracji.

Śluza na kanale przez Mierzeję Wiślaną będzie miała 180 metrów długości, 22 metry szerokości i 5 metrów głębokości.

— Budowa kanału to nie tylko korzyści dla samej żeglugi i powrót Elbląga do kategorii miast portowych, ale także szansa na reindustrializację tego miasta. Droga rozwojowa Elbląga musi zostać odwrócona. A przekop przez Mierzeję to koncepcja na lepszą przyszłość. Przekop to również interes o charakterze politycznym i militarnym, a także utrzymanie pewnego statusu Polski. Za czasów PRL nie można było zbudować tego kanału, bo Rosjanie się na to nie zgadzali. My, budując ten kanał, załatwiamy także i tę sprawę: pokazujemy, że jesteśmy państwem do końca suwerennym — tłumaczył Kaczyński.

Do końca 2016 roku ma być ogłoszony przetarg na aktualizację koncepcji oddziaływania na środowisko, żeby przedstawić Komisji Europejskiej kompleksowy projekt tego przedsięwzięcia. Pod koniec 2017 r. będzie gotowy projekt budowlany kanału, a w drugiej połowie 2018 r. zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo.
— Plany zakładają, że kanał będzie miał ok. 1,3 km długości oraz 60 m szerokości. W projekcie przewidziano dwa mosty zwodzone na obydwu końcach śluzy. Otwarcie i zamknięcie przęseł będzie skoordynowane z wrotami śluzy. Jeden z mostów zawsze będzie przejezdny — mówiła Anna Stelmaszyk z Urzędu Morskiego.

Powstała także analiza korzyści ekonomicznych. Są to m.in. rozwój sektora transportu morskiego, wzrost przeładunków czy skrócenie czasu podróży między portami w Elblągu i w Gdańsku. Przekop spowoduje też oszczędności w kosztach transportu, wzrost podatków od dochodów z działalności gospodarczej i od osób fizycznych, a także zmniejszenie wydatków na zasiłki społeczne, bo przy budowie kanału pracę ma znaleźć ok. 2,5 tys. osób

Rząd zapewnia, że inwestycja szacowana na ok. 800 mln zł nie jest finansowo zagrożona.
— Jedyne zagrożenie wynika ze strony naszych wschodnich sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że Rosja będzie protestowała przeciwko tej inwestycji z powodów ekologicznych. Mam apel do wszystkich organizacji środowiskowych, aby nie dały się traktować instrumentalnie — mówił minister Gróbarczyk.

Jak udało się nam dowiedzieć, po konferencji Jarosław Kaczyński wziął udział w rejsie z Elbląga po Zalewie Wiślanym. Do udziału w rejsie zostali zaproszeni m.in. dziennikarze z wybranych elbląskich redakcji.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Na prezesa PiS przed hotelem czekała kilkuosobowa grupa Komitetu Obrony Demokracji

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Co To JEST? #2089506 | 91.233.*.* 15 paź 2016 16:58

  Sfrustrowany mały człowiek z urojeniami o własnej wielkości. przesiaknięty nienawiścią do całego swiata i do wszystkich. Goów mscić siena kazdym za własne niepowodzenia osobiste. Pochodzenie = potomek I-go sekretarza Komitetu uczelnianego PZPR. dzieki tacie ułatwiony start na studia i ułatwiony doktorat. podobno w opzycji , ale strasznie mało wazny i jeszcze mniej zdziałał skoro w stanie wojennym pozostawiono go w spokju i spał sobie spoojnie do południa- do dziś ni może tego darowac SPWojciechowi. Karierę wraz z bratem zawdzięczaja podwieszeniu się pod Wałese i jego ekipę. UBrat uczestnik rozmów okragłego stołu i Magdalenki-z Kiszczakiem kielichy wychylał radośnie- obecnie Najwiekszy prezydent tysiaclecia. Chce dekomunizacji -powinien zacząć od siebie i rozliczenia własnej rodziny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. endrju #2087839 | 83.31.*.* 13 paź 2016 11:05

  Naczelnik Jaro i jego fanatyczni wielbiciele to mają "przekop" ale pod kopułką.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. !!!!! #2087824 | 83.6.*.* 13 paź 2016 10:46

  Kto słuchał tego przygłupa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Uczniak #2087803 | 37.47.*.* 13 paź 2016 10:20

  Prawo i Sprawiedliwość próbuje nam wmówić , że przekop Mierzeji Wiślanej jest dla kraju niezbędny, wręcz jest to priorytet dla bezpieczeństwa Polski. Propaganda z czasów komuny to nic przy tym co teraz wyrabia nasz rząd. Inwestycja za poteżne miliony, która nie ma żadnego sensu z punktu ekonomicznego. Mateusz Olsztyn

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Co ma? #2087749 | 91.233.*.* 13 paź 2016 09:29

  Co ma pzrywódca jakiejś partii do prac inwestycyjnych? przeciez to temat dla władz samorządowych .ewentualnie premiera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (35)