Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciele świętują i boją się o pracę [zdjęcia]

2016-10-13 17:01:43 (ost. akt: 2016-10-13 17:28:30)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w czwartek w elbląskim teatrze. Były medale i nagrody dla nauczycieli oraz dyrektorów placówek edukacyjnych. Ale nauczycielom z gimnazjów towarzyszyły także obawy przed utratą pracy.

Nauczycielka z 27-letnim stażem, która pracuje w Gimnazjum nr 3 przy ul. Królewieckiej, przyznaje, że część kadry boi się, że wraz z zapowiadaną przez rząd likwidacją gimnazjów straci zatrudnienie.
— Obawiamy się reformy. Nie wiemy, co będzie dalej. Czy część z nas nie straci pracy? O gimnazjach mówi się, że są siedliskiem zła, że młodzież tam ucząca się jest zdeprawowana. To nieprawda. Wszystko, co przez lata istnienia gimnazjów stworzono, czyli pomoc psychologiczna, pedagogiczna, odniosło skutek i sytuacja w gimnazjach wygląda inaczej, niż na początku ich funkcjonowania — mówi kobieta. — W zawodzie pracuję 27 lat, nie jest to łatwa praca. Pamiętam swój pierwszy dzień w klasie. Miałam wielką tremę, czy mnie dobrze dzieci przyjmą. Jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel? Powinien być cierpliwy i mieć dar przekazywania wiedzy, umieć zaciekawić młodzież. Powinien być też dla niej przykładem, nie można być nieszczerym wobec uczniów. Oni są na to wyczuleni, szczególnie w gimnazjum — dodaje.

Mariusz Bachanek, dyrektor Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu, podkreśla, że nawet w obliczu zmian trzeba po prostu robić swoje, czyli jak najlepiej kształcić młodzież.

— Oczywiście są obawy, co przyniosą zmiany, ale szkoły zawsze sobie radziły, niezależnie od okoliczności — mówi dyrektor. 


W elbląskich szkołach i placówkach kształci się 17 tysięcy dzieci i młodzieży. Ich nauczycielom życzenie składał w czwartek (13.10) prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

— Elbląscy uczniowie osiągają sukcesy w kraju i za granicą, na warunki stwarzane dzieciom składa się praca dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji. Edukacja to dla nich wszystkich wielkie zadania i odpowiedzialności. Zależy nam, by tak przygotować naszą młodzież, żeby odnalazła się na rynku pracy i spełniała swoje życiowe marzenia i zawodowe plany. Dziękuję wszystkim za trud edukacji naszej młodzieży — powiedział podczas gali, która odbyła się w elbląskim teatrze.

Gala była także okazją do nagrodzenia nauczycieli i dyrektorów. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Bogusław Tołwiński i Anetta Kruczyńska-Olszewska, którym prezydent Polski Andrzej Duda przyznał odpowiednio Srebrny oraz Brązowy Krzyż Zasługi.
daw

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zenek #2088663 | 79.187.*.* 14 paź 2016 11:48

  A co ten wuefista z Lidzbarka szuka w Elblągu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pan dyrektor Bachanek ma rację #2088356 | 83.9.*.* 13 paź 2016 21:38

   róbcie swoje czyli uczcie a nie szlajacie się po ulicach w protestach.Każdy by chciał pobiegać po ulicach i drzeć japę by mu jeszcze za to zapłacili.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz