Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Elbląski Klub Tańca Jantar skończył 30 lat

2016-10-15 12:00:00 (ost. akt: 2016-10-14 11:28:00)
Pasja tańca towarzyskiego wraz z kolejnymi latami ogarniała coraz więcej ludzi, dzisiaj najmłodszy tancerz Jantara ma pięć lat, a najstarszy 69

Pasja tańca towarzyskiego wraz z kolejnymi latami ogarniała coraz więcej ludzi, dzisiaj najmłodszy tancerz Jantara ma pięć lat, a najstarszy 69

Autor zdjęcia: arch. ETK Jantar

Wszystko zaczęło się od pierwszego w Elblągu kursu tańca towarzyskiego. Kilka miesięcy później, w 1986 roku, narodził się pomysł stworzenia klub tańca. Od tego czasu minęło właśnie trzydzieści lat. Elbląski Klub Tańca „Jantar” to nie tylko historia życia wielu ludzi, ale również spora część historii tańca polskiego.

Zaczęło się od pierwszego w Elblągu kursu tańca towarzyskiego. Zorganizował go Antoni Czyżyk, wspólnie z Elbląskim Uniwersytetem Robotniczym. Kilka miesięcy później, w 1986 roku, uczestnicy tego kursu postanowili, że wspólnie stworzą Elbląski Klub Tańca „Jantar”.

— Dzisiaj wielu z pierwszych tancerzy jest nauczycielami tańca, inni, dorastający wraz z „Jantarem", przysyłają do klubu swoje dzieci, by i one podjęły naukę tej jednej z piękniejszych dyscyplin sportu — mówi Antoni Czyżyk. — Można powiedzieć, że Elbląski Klub Tańca „Jantar” nie tylko uczy tańca, ale też wychowuje kolejne pokolenia młodych elblążan…

Na jubileuszu z okazji 30-lecia klubu wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Wioletta Śląska-Zyśk przekazała wyjątkową statuetkę, na której widnieje napis: „Za to, że czynicie świat piękniejszym. Z okazji 30-lecia Elbląskiego Klubu Tańca Jantar z najlepszymi życzeniami”.

— Takie jubileusze są ważne i potrzebne, bo można przy tej okazji wyróżnić wyjątkowe osoby i organizacje, takie jak EKT „Jantar” — mówi Wioletta Śląska-Zyśk. — Dla mnie Elbląski Klub Tańca „Jantar” to taki żywy organ.
W rozwój Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” angażowało się zawsze wiele osób. W 1996 r. z inicjatywy przyjaciół - rodziców dzieci tańczących w EKT „Jantar” - powstało Stowarzyszenie Taneczne „Jantar”, które miało nadać prawny sens edukacji tanecznej dzieci i młodzieży.

— Rodzice tancerzy mieli ogromny wkład w rozwój tego klubu — mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, obecna prezes Stowarzyszenia „Jantar”. — Dzisiaj Stowarzyszenie realizuje zadania na rzecz kultury, sztuki, upowszechniania kultury fizycznej i sportu oraz rozwijania współpracy międzynarodowej.
Każdego roku do klubu dołączało coraz więcej par, bo to właśnie tu młodsi i starsi miłośnicy tańca mogli realizować swoje pasje. Wówczas nikt nie spodziewał się, że EKT „Jantar” osiągnie tak wiele. Pasja tańca towarzyskiego ogarniała coraz więcej ludzi, dlatego opiekę nad młodym klubem objął Elbląski Ośrodek Kultury, obecnie noszący nazwę Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. To ta instytucja przygotowywała Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych w 1999 r. oraz w 2010 r., a wydarzenia te wspierało wiele elbląskich firm.

— Klub powstał z entuzjazmu Antoniego i Ewy Czyżyk, tak zrodził się EKT „Jantar” — mówił podczas jubileuszu Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA. – Zanim powstał „Taniec z Gwiazdami”, najpierw był nasz „Jantar”. W marketingu mówi się „wyróżnij się, albo zgiń” i tym wyjątkowym tańcem Elbląg się wyróżnia.
Taniec towarzyski w EKT „Jantar” jest popularny głównie wśród dzieci i młodzieży, ale również dorośli tancerze chętnie angażują się w ten sport. W 2003 r. dorośli powyżej 35 lat, w sporcie tanecznym tzw. seniorzy, dołączyli do klubu i zaczęli reprezentować EKT „Jantar” na sportowych turniejach tanecznych. Od tego czasu z każdym rokiem rozwijając swoje umiejętności uzyskiwali oni coraz wyższe wyniki turniejowe tworząc bardzo ważną i mocną grupę w klubie.

Przy klubie trenuje także formacja „Krok w krok”. Pomysł jej utworzenia zrodził się po mistrzostwach świata – wówczas przyjaciele i sponsorzy siedzący na widowni wymyślili, że rozpoczną naukę tańca i stworzą formację. Siła przyjaźni i chęć robienia czegoś razem spowodowały, że grupa przyjaciół stworzyła formację 6-parową. Tańczą w niej elblążanie i gdańszczanie – biznesmeni, menadżerowie i osoby, które mają znaczący wkład w rozwój Formacji Standardowej „Lotos-Jantar”.

— Taniec uczy pokory i wszystkiego, co jest dobre dla funkcjonowania człowieka — mówi Paweł Olechnowicz, związany z EKT „Jantar” od lat. — Chcieliśmy nauczyć się tańczyć, ale nauczyliśmy się czegoś więcej – odkryliśmy siebie samych…
Dzisiaj najmłodszy tancerz klubu to pięciolatek, a najstarszy ma 69 lat. Każdy, kto był związany z Elbląskim Klubem Tańca „Jantar”, wspomina czasy tu spędzone jako piękną przygodę. Wielu tancerzy klubu związało z tańcem swoje życie. Są instruktorami tańca, trenerami, właścicielami klubów tanecznych. Spotkacie ich na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, w Rosji i Niemczech.


Źródło: Dziennik Elbląski