Na Dolince szlifowali pływackie umiejętności pod okiem mistrzyni olimpijskiej [zdjęcia]

2016-10-15 14:43:54(ost. akt: 2016-10-15 14:51:02)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W sobotę (15 października) w Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka w Elblągu odbyła się druga edycja zajęć z cyklu Swim Tour, czyli warsztatów skierowanych do młodych pływaków. Poprowadziła je mistrzyni olimpijska, Otylia Jędrzejczak.
Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata i rekordzistka Europy poprowadziła warsztaty dla najmłodszych pływaków. Podzielono je na część "mokrą", która odbyła się w CRW Dolinka, oraz "suchą", która przeprowadzona została w Szkole Podstawowej nr 12.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji programu, młodzi pływacy, pod okiem doświadczonych trenerów, doskonalili techniki pływania urozmaicone odpowiednimi ćwiczeniami. Z kolei rodzice na spotkaniach z psychologiem sportu zapoznawali się z wiedzą na temat odpowiedniego motywowania. Dietetyk zadbał zaś o przedstawienie zasad żywieniowych młodych sportowców.
W tym roku, w drugim etapie projektu, mistrzyni pływacka wraz ze swoim sztabem przygotowali nowe trenerskie zadania.
— Cały czas się doszkalamy i nie chcemy cały czas przekazywać tej wiedzy. Oczywiście podstawy pozostają, zostaną tylko poszerzone o nowe ćwiczenia, które wejdą do drugiego etapu projektu. Mamy m.in. nowych trenerów skupionych na przygotowaniu motorycznym, czyli zachowaniu prawidłowej postawy np. na sali gimnastycznej podczas ćwiczeń. Także zajęcia w wodzie poprowadzą nowi trenerzy od kolejnych stylów. Psycholog przygotował dla rodziców ciekawy wykład, a dietetyk poszerzył swoją prelekcję o suplementację w żywieniu — wymienia mistrzyni pływacka. — Idea Otylia Swim Tour pozostaje jednak niezmienna: pokazać, że pływanie to nie tylko monotonny trening od brzegu do brzegu, ale przepiękna dyscyplina sportu, którą jedynie trzeba tylko trochę urozmaicić odpowiednimi ćwiczeniami.

W drugim etapie pływackiego projektu po raz pierwszy weźmie udział 12-letni Olaf Boros z klubu UKP Jedynka.
— Pływam od 3 roku życia. Przekonali mnie do tego rodzice. Potem tak polubiłem tę dyscyplinę, że sam chętnie chodziłem na basen. Pływam dobrze kraulem i dziś chciałbym podszkolić pozostałe style pływackie. To duży stres pływać z mistrzynią, ale liczę na to, że trening oprócz nauki pozwoli nam też dobrze się bawić — mówi.

Elbląg został nieprzypadkowo umieszczony na mapie projektu Otylia Swim Tour. W ubiegłym roku w mieście otwarto nowy kompleks wodny CRW Dolinka, trwa także remont basenu krytego przy ul. Karowej.
— To duża inwestycja, która obejmuje kompleksową modernizację obiektu za ponad 5 mln zł. Pracujemy także nad projektem rewitalizacji odkrytego basenu na Dolince. Chciałbym, aby było to miejsce do aktywnego wypoczynku nad wodą tak, by czas mogły tu spędzać całe rodziny — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
as