Miejski marsz integracyjny „Przyjaźń bez barier”

2016-10-16 15:08:15(ost. akt: 2016-10-16 15:13:39)

Autor zdjęcia: SOSW nr 2 w Elblągu

13 października w Parku Modrzewie odbył się miejski marsz integracyjny „Przyjaźń bez barier”. Impreza sportowo-rekreacyjna odbyła się w ramach realizacji projektu pt.: Przyjaźń bez barier - bogaci różnorodnością” w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - „Bezpieczna +”.

Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu ze wsparciem członka Elbląskiego Klubu Orienteeringu Eko Gryf panem Kazimierzem Szulżyckim oraz uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkól Mechanicznych i Gimnazjum „Regent” w Elblągu.

Najważniejszymi celami wydarzenia, oprócz promocji aktywności fizycznej na świeżym powietrzu było szerzenie idei wolontariatu, kształtowanie u uczniów otwartej, prospołecznej i wolnej od uprzedzeń powodowanych stereotypami postawy (związanymi między innymi z dysfunkcjami intelektualnymi i uprzedzeniami rasistowskimi).

W marszu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych numer 12, 14, 16, 18, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1, dzieci z Przedszkola nr 19 oraz cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elbląga – organizatora przedsięwzięcia oraz koordynatora projektu „Przyjaźń bez barier” – było to ponad 150 osób.

Marsz po zielonych zakątkach Parku Modrzewia był szansą nie tylko na sprawdzenie swoich możliwości w biegach na orientację, ale też idealna okazja do integracji środowiska lokalnego. Włączenie w realizację projektu innych placówek oświatowych z terenu miasta daje możliwości do spotkań na wielu poziomach – sprawni – niepełnosprawni, słabsi – silniejsi, starsi – młodsi … a wszystko w duch integracji, zrozumienia i przede wszystkim dobrej zabawy.
Zawodom sportowym zawsze towarzyszy chęć rywalizacji, nie ominęła ona także uczestników imprezy, lecz zwycięzcami byli wszyscy, każdy uczestnik otrzymał złoty medal i słodką niespodziankę.

W imieniu dzieci najmłodszych i niepełnosprawnych serdecznie dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Gimnazjum „Regent” w Elblągu, słoneczne uściski dla 55 wspaniałych młodych osób!


Źródło: Artykuł internauty