Świadectwo i hołd dla niezłomności ludzkiej w syberyjskich obozach

2016-10-17 18:05:24(ost. akt: 2016-10-17 17:26:00)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Obsypane nagrodami na festiwalach filmowych świadectwo niezłomności w nieludzkich warunkach syberyjskich obozów. Film „Na skrzyżowaniu wichrów” w Kinie Światowid będzie można zobaczyć w czwartek 20 października o godz. 19 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka.
- Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Gliniecki, znany elblążanom popularyzator wiedzy historycznej, autor książek poświęconych II wojnie światowej – zapowiada Aleksandra Bielska z Kina Światowid.

Na najbliższym DKF-ie cofniemy się do czasu, kiedy II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem – wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie.

Scenariusz „Na skrzyżowaniu wichrów” oparty został na listach i pamiętnikach pisanych przez Ernę. Film jest świadectwem jej postawy i hołdem złożonym tysiącom wysiedleńców.  
Historię pisaną mrozem, głodem, upokorzeniami i pracą ponad ludzkie siły. Jednak mimo tych okrutnych warunków Erna nigdy nie straciła wiary w to, że uda jej się wrócić do ojczyzny i odnaleźć ukochanego. Przez piętnaście lat w obozie nie udało się jej złamać. Kobieta pozostała niezłomna i przekonana o swojej wolności. 

Cena biletu: 10 złotych

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid (lub 15 minut przed pierwszym seansem). Kasa jest czynna  od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30. W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30.
 
Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl

Źródło: Dziennik Elbląski