Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

"Aurora" i laureat Oscara na pożegnanie chilijskich spotkań

2016-10-25 18:26:42 (ost. akt: 2016-10-25 17:58:42)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Film „Aurora” i nagrodzona Oscarem „Niedźwiedzia opowieść” zakończą wyprawę po Chile w Kinie Światowid. Projekcję poprzedzi opowieść dr. Bartosza Filipa o chilijskiej kinematografii. Na spotkanie w ramach projektu Światowid – filmowe oblicza świata zapraszamy 26 października (środa) o godz. 18.

Realizowany przez Kino Światowid projekt Kina obfituje w tematyczne seanse filmowe, prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje.
- W ramach projektu Światowid – Filmowe Oblicza Świata zwiedzamy filmowo różne kraje – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid. - Za nami podróże do Szwecji, Czech i kończąca się właśnie wyprawa do Chile. W listopadzie kolei zajrzymy w głąb Rosji.

Spotkania z Rosją będą odbywały się, co środę o godz. 18:00, począwszy od 9 listopada. W programie następujące tytuły: „Udar słoneczny”, „Pionierzy Marzyciele”, „Putin Forever” oraz „Major”.

Film: „Aurora”, reż. Robert Kouba
Ta historia wydarzyła się naprawdę, choć wydaje się nieprawdopodobna. Sofia i Pedro są małżeństwem w średnim wieku. Kochają się, choć nie używają na co dzień wzniosłych słów potwierdzających to uczucie, osiągnęli stabilną pozycję materialną. Brakuje im tylko jednego: dziecka. Na posiadanie własnego stracili dawno nadzieję, starają się więc o adopcję. Proces adopcyjny nie przebiega szybko, a ilość chętnych rodziców jest większa niż możliwość zaspokojenia ich marzeń. Więc Sofia i Pedro cierpliwie czekają. Pewnego dnia Sofię elektryzuje artykuł w gazecie o martwym noworodku znalezionym na wysypisku śmieci. Od tej chwili dręczy ją obsesja, że to mogło być niemowlę, które miało trafić do niej w ramach adopcji. Nie może pogodzić się z myślą, że odejdzie bezimiennie z tego świata, nikomu niepotrzebne. Sofia chce urządzić mu godny pochówek. Na początek nadaje mu imię: Aurora. Bo dla niej to jest człowiek, a nie anonimowy przedmiot. Teraz czeka ją najtrudniejsze zadanie: musi pokonać biurokratyczne bariery by dopiąć celu. Sprawa jest precedensowa, a urzędy nie są przygotowane do takiej sytuacji. Wszędzie spotyka się z nieufnością i z pytaniem: dlaczego chce pochować dziecko, z którym nie łączy jej żadne pokrewieństwo? Odpowiedź, że postępuje zgodnie z zasadami chrześcijaństwa i chce w ten sposób ocalić godność zmarłego niemowlęcia, wzbudza tylko dodatkową nieufność. U kresu tej batalii o prawo do godnego pochówku, udaje się znaleźć furtkę. Sofia będzie mogła Aurorę pochować, jeśli przedtem, pośmiertnie, ją adoptuje. Dla Sofii oznacza to początek nowej walki, w której nie zamierza łatwo się poddać.

Film: „Niedźwiedzia opowieść”, reż. Gabriel Osorio Vargas
Obraz nagrodzony Oscarem (2016) za najlepszy krótkometrażowy film animowany.
Stary niedźwiedź każdego dnia wychodzi z pustego domu pełnego wspomnień po nieobecnych członkach rodziny. Na ulicach miasta przedstawia wszystkim chętnym swoje widowisko lalkowe. Za pomocą stworzonych własnoręcznie mechanicznych marionetek opowiada dramatyczną historię swojego życia.

Dr Bartosz Filip
ur. 1983. Doktor nauk humanistycznych, historyk filmu, animator kultury. Specjalizuje się w historii kina polskiego (praca doktorska "Kino polskie wobec Armii Krajowej. 1944-2005") Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Gdańskim (Język filmu, historia filmu, analiza dzieła filmowego, kino eksperymentalne), naucza dzieci i młodzież w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Dotychczas publikował m.in. na łamach: "Kina", "Dwutygodnika", "Gazety Wyborczej", "Blizy" oraz w tomach zbiorowych (m.in. "Kino polskie wobec II Wojny Światowej" oraz "Kino, którego nie ma). Koordynator Festiwalu Filmów Jednominutowych (Nadbałtyckie Centrum Kultury), redaktor pisma naukowego "Panoptikum" (poświęconego kulturze audiowizualnej).

Cena biletu: 5 zł

Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30. W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres:kino@swiatowid.elblag.pl.
 


Źródło: Dziennik Elbląski