Agnieszka Jarzębska z nagrodą marszałka

2016-10-28 15:51:59(ost. akt: 2016-10-28 15:59:20)
Agnieszka Jarzębska

Agnieszka Jarzębska

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Agnieszka Jarzębska z elbląskiego Światowida otrzymała nagrodę marszałka województwa podczas inauguracji roku kulturalnego 2016/17, która odbyła się w czwartek w Olsztynie.
Inauguracja roku kulturalnego była okazją do wręczenia podziękowań i nagród osobom, które są zaangażowane w rozwój kultury w regionie. Wśród osób, które otrzymały nagrodę indywidualną marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, była Agnieszka Jarzębska z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.
— Wnioskowaliśmy o tę nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury — mówi dyrektor Światowida Antoni Czyżyk. — Jej wieloletnia praca na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa kulturalnego Warmii i Mazur zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku Agnieszka Jarzębska otrzymała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
— Wydaje mi się, że w szeroko rozumianych działaniach kulturalnych chodzi, powinno chodzić nie tylko o zapewnienie miłego spędzenia wolnego czasu, o rozrywkę, czy zabawę, ale o coś więcej — mówi nagrodzona. — Spotkania z ciekawymi, twórczymi, mądrymi ludźmi, wystawy, spektakle, czy koncerty, mogą naprawdę odmienić czyjeś życie i zmienić sposób myślenia. Mogą sprawić, że człowiek czegoś nowego się dowie, rozszerzy horyzonty, inaczej spojrzy na to, co spotyka jego samego i innych, będzie bardziej otwarty, życzliwszy, a może nawet pomyśli, że warto samemu coś zrobić, aby np. komuś pomóc. Kultura pozwala tworzyć nowe, wartościowe więzi między ludźmi, i uruchamiać dobrą energię. I to jest naprawdę fascynujące.

Agnieszka Jarzębska zawodowo jest związana ze Światowidem w Elblągu od 2007 r. Jest dziennikarką, autorką i producentką filmów dokumentalnych oraz reportaży. Specjalizuje się̨ w publicystyce kulturalnej (w szczególności dotyczącej historii oraz dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur) i społecznej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalności: teatrologiczna i pedagogiczna) oraz studia podyplomowe w Akademii Koźmińskiego w Warszawie (kierunek: zarządzanie w mediach).

Jest realizatorką działań edukacyjno- ­medialnych w ramach wielu projektów kulturalnych prowadzonych przez CSE „Światowid”. Napisała i zrealizowała roczny projekt pn. "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" - we współpracy ze specjalistami z muzeów i lokalnych ośrodków kultury, zaprezentowani zostali najciekawsi, najważniejsi twórcy, kultywujący tradycje sztuki ludowej z Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla. W latach 2013­-2014 napisała i zrealizowała roczny projekt pn. "S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­Mazurskiego. Pozwolił on udokumentować i zaprezentować́ stan zachowania architektury wiejskiej Żuław (pogranicze województw: warmińsko ­ mazurskiego i pomorskiego), w tym 11 najciekawszych zabytkowych domów podcieniowych, charakterystycznych dla tego regionu. Aktualnie realizowany jest kolejny, dwuletni, projekt autorstwa Agnieszki Jarzębskiej dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­ Mazurskiego pt.: „Warmio, quo vadis”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na kulturowe dziedzictwo Warmii poprzez m.in. przeprowadzenie etnologicznych badań terenowych na temat aktualnego stanu zachowania wybranych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego.