Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Policjanci szkolili się, jak obezwładniać prądem [film]

2016-10-28 16:25:37 (ost. akt: 2016-10-28 16:37:03)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

Elbląscy policjanci, którzy na co dzień patrolują ulice, w piątek szkolili się jak używać paralizatora elektrycznego. Były ćwiczenia praktyczne, ale także i teoria dotycząca tego, kiedy funkcjonariusze mogą użyć tego urządzenia.

Paralizator Taser, który jest na wyposażeniu elbląskiej policji, może razić osobę znajdującą się w odległości kilku metrów od funkcjonariusza. Pozwala to zachować bezpieczeństwo interweniującego policjanta.
— Elektrody „wystrzeliwane” są w kierunku agresywnej osoby po uprzednim ostrzeżeniu o możliwości użycia tego środka — informuje podkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Obezwładnienie następuje natychmiast po podaniu napięcia, i tu należy zaznaczyć, że pomimo wysokiego napięcia prądu jego natężenie jest bardzo niskie. Oznacza to, że porażenie osoby jest dla niej bezpieczne, nie wywołuje skutków ubocznych i działa jedynie w chwili obezwładnienia — dodaje.

Elbląscy policjanci używają w służbie urządzenia Taserx26 od kilku lat. Takie urządzenie znajduje się również na wyposażeniu Posterunku Policji w Pasłęku. Policyjne paralizatory wyposażone są w oświetlenie taktyczne, laserowe wskaźniki celu, a także w kamerę, która rejestruje obraz i dźwięk, gdy tylko paralizator zostanie odbezpieczony.
— Należy pamiętać, że taser jest tak naprawdę alternatywą do używania broni palnej, czyli środka ostatecznego. Pozwala on obezwładnić osobę nie powodując szkody. Jego skuteczność jest bardzo duża i działa on również na osoby pod wpływem środków odurzających — dodaje podkom. Nowacki.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Parę lat temu #2100650 | 94.254.*.* 28 paź 2016 17:56

    Na lotnisku w Kanadzie zmarł polak porażony paralizatorem, więc o nieszkodliwości to można polemizować...np. porażenie osoby z rozrusznikiem serca, która musi zachować dystans do pracującej wiertarki, kuchenki mikrofalowej i indukcyjnej czy suszarki do włosów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)