Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Odsłonili tablicę pamiątkową na grobie Mieczysława Pleśniaka

2016-11-01 18:21:00 (ost. akt: 2016-11-02 16:59:52)
Mieczysław Pleśniak (w górnym rzędzie, pierwszy z lewej) z jednym ze swoich zespołów

Mieczysław Pleśniak (w górnym rzędzie, pierwszy z lewej) z jednym ze swoich zespołów

Autor zdjęcia: archiwum Truso Elbląg

Pamiętają o swoich zmarłych koleżankach i kolegach. Za sprawą Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora na grobie zmarłego w 2012 roku Mieczysława Pleśniaka została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona temu wieloletniemu trenerowi piłki ręcznej.

Tablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Pleśniakowi została odsłonięta na jego grobie w miniony poniedziałek (31.10). W uroczystości wzięli udział m.in. najbliższa rodzina, w tym żona, elbląscy sportowcy i działacze. Głos zabrał Janusz Serwadczak, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Ręcznej.
— Mieczysław Pleśniak przez wiele lat był trenerem i działaczem piłki ręcznej. Wychował wielu zawodników piłki ręcznej, w tym reprezentantów Polski. Do Elbląga przyjechał w 1954 roku i od razu zaangażował się w szkolenie piłkarzy ręcznych — przypomniał Janusz Serwadczak. — Był współzałożycielem Międzyszkolnego Klubu Sportowego Truso Elbląg, a w latach 1964-1974 pełnił społeczną funkcję trenera reprezentacji Polski. To była nietuzinkowa osoba, a Jego zaangażowanie i praca mogą być przykładem dla innych.

— To już nasza tradycja, że przed świętem Wszystkich Świętych upamiętniamy w ten sposób naszych kolegów i koleżanki, których dzisiaj nie ma już z nami — powiedział Marian Kulesza, prezes EKS Nestora. — W sumie odsłoniliśmy już osiem takich tablic pamiątkowych.

W poprzednich latach tablice pamiątkowe zostały odsłonięte na grobach m.in. Henryka Szandali (były reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski), Kazimierza Kalbarczyka (trener łyżwiarstwa szybkiego), Witolda Truszkowskiego (inicjator powołania Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Elblągu), Antoniego Wieczorka (prezes Startu Elbląg)

Mieczysław Pleśniak (1931-2012) był współzałożycielem Truso Elbląg, a swoje zawodowe życie w całości poświęcił piłce ręcznej. Ze swoimi zawodnikami wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Był trenerem reprezentacji Polski juniorów. Jego wychowankowie, tacy jak: Marek Panas, Władysław Popielarski, Zbigniew Plechoć, reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Wychował wiele następców, którzy do dzisiejszego dnia godnie wcielają jego sportową pasję.

Elbląski Sportowy Klub Nestora powstał we wrześniu 2010 r. Do klubu należą byli zawodnicy, trenerzy, działacze sportowi.
JK