Poniedziałek, 30 stycznia 2023. imieniny: Martyny, Macieja, Teofila

Blisko 10 tysięcy dzików do odstrzału. Efekt planu walki z afrykańskim pomorem świń

2016-11-02 09:05:09 (ost. akt: 2016-11-02 09:08:43)
W liczeniu dzików wzięło udział około dwustu osób

W liczeniu dzików wzięło udział około dwustu osób

Autor zdjęcia: Jan Piotrowski

Ponad 200 osób liczyło w miniony weekend dziki zamieszkujące rejon Nadleśnictwa Elbląg. Jeśli będzie ich za dużo, zwierzęta zostaną odstrzelone. To efekt rządowego planu walki z afrykańskim pomorem świń.

Dane z ubiegłego roku wskazywały, że w lasach Nadleśnictwa Elbląg żyje ok. 1300 dzików. Jak ta liczba wygląda w tym roku? Oficjalne statystyki z inwentaryzacji będą znane najszybciej w środę, gdyż badanie zostało przeprowadzone na rozległym terenie i wzięło w nim udział ponad 200 osób.
— Byli to leśnicy i myśliwi skupieni w Polskim Związku Łowieckim. Na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej w liczeniu wzięło udział ok. 140 osób, a na terenie Mierzei Wiślanej ok. 80 osób — mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. — Inwentaryzację przeprowadzono tzw. metodą tyraliery. Najpierw wybrano powierzchnię lasu o kształcie prostokąta. Na jego dłuższych bokach stali obserwatorzy; od jednego krótszego boku do drugiego szedł szereg, czyli właśnie tyraliera: naganiacze, którzy płoszyli zwierzynę. Obie grupy liczyły zwierzęta, a dodatkowo, żeby nie liczyć podwójnie, tylko te które uciekają po lewej stronie.

W ostatnich latach populacja dzików na terenie Nadleśnictwa Elbląg znacznie wzrosła. Łagodne zimy i dostępność dużych pól uprawnych w okolicach Elbląga spowodowały, że dziki rozmnażały się na potęgę i w poszukiwaniu pożywienia szybko przekroczyły granice miasta. Te zwierzęta tak bardzo zasymilowały się z ludźmi, że nierzadkie były widoki dziczych stad spokojnie spacerujących po ulicach Elbląga, które w przydomowych ogródkach i na trawnikach potrafiły jednak wyrządzić niemałe szkody. Ale tegoroczny, zwiększony odstrzał dzików nie będzie się wiązał tylko ze znacznym wzrostem populacji tych zwierząt. To także element walki ministerstwa rolnictwa z afrykańskim pomorem świń (AFS).

Ta choroba do Polski dotarła zza wschodnich granic. Dla człowieka nie jest groźna, stanowi za to śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej. ASF to również wielki problem dla myśliwych, bo dotyka także dzików, a tych nie można odizolować czy zamknąć w sterylnych chlewniach. Po wytycznych ministerstwa rolnictwa zawartych w tzw. specustawie i rozmowach z powiatowymi lekarzami weterynarii, myśliwi skupieni w Zarządzie Okręgowym PZŁ w Elblągu ustalili, że w sezonie łowieckim 2016/2017 w całym okręgu elbląskim, w skład którego wchodzi także Nadleśnictwo Elbląg, odstrzelonych zostanie 9341 dzików.

Przeprowadzony zostanie także odstrzał sanitarny.
— W naszym okręgu dotyczy to w zasadzie tylko kół braniewskich, których tereny łowieckie leżą przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zgodnie z odstrzałem sanitarnym na dzisiaj dodatkowo musimy ustrzelić 850 dzików — mówi Przemysław Szkutnik, nieetatowy rzecznik prasowy ZO PZŁ Elbląg.
Myśliwi mają czas na odstrzały sanitarne do 20 grudnia. Na tę chwilę wykonali już 70 proc. założonego planu, ale muszą pamiętać o okresach ochronnych zwierząt jak i tym, że jeszcze po okresie godowym lochy prowadzą warchlaki, a bez matki młode zginą.

Czy jednak zwiększone odstrzały dzików zlikwidują problem ASF? Myśliwi nie są tego tacy pewni.
— Jeśli „wytrzebimy” dziki z terenów położonych na wschód od Wisły, to czy w to miejsce nie wejdą nam dziki z Białorusi, Ukrainy, Rosji? I czy mamy jakieś wiarygodne dane dotyczące rozprzestrzeniania się ASF w tych krajach? — pyta Przemysław Szkutnik.
Aleksandra Szymańska


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Leśniczy #2104424 | 37.248.*.* 3 lis 2016 01:07

    A dlaczego chorych umysłowo polaków się tak nie odstrzeliwuje, tylko daje im sie jeszcze zasiłki i 500+ za nasze pieniądze?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2103740 | 83.6.*.* 2 lis 2016 10:14

    Bo już od kilku lat powinno się likwidować dziki przybywające ze wschodu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz