środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Poseł w obronie Urzędu Celnego w Elblągu. "Likwidacja to szkodliwa decyzja"

2016-11-04 06:41:00 (ost. akt: 2016-11-03 22:02:34)

Nie ma podstaw do likwidacji, ani ograniczenia działalności Urzędu Celnego w Elblągu. Taka decyzja zaszkodziłaby przedsiębiorcom korzystającym z usług placówki, ale także miastu i całemu subregionowi. To główne tezy interpelacji, jaką poseł Jacek Protas skierował do ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy. Administrację podatkową czekają duże zmiany. Od 2017 r. ma działać w ramach nowej struktury, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skupiającej w jednej, znacznie mniej rozproszonej, organizacji funkcje sprawowane dzisiaj przez urzędy: skarbowe, celne i kontroli skarbowej oraz organy wyższego rzędu.

Poselski projekt zmian jest już rozpatrywany przez senat. Wynika z niego, że w każdym województwie ma powstać jeden Urząd Celno-Skarbowy, w naszym przypadku taka jednostka zostanie utworzona w Olsztynie. Czy to oznacz, że Urząd Celny w Elblągu zostanie zlikwidowany? Takiego wariantu obawiają się m.in. władze Elbląga, które już wcześniej skierowały w tej sprawie list do ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.
— To kolejny element marginalizacji naszego miasta, które już w wyniku reformy administracyjnej z 1999 r. straciło wiele instytucji i oddziałów, które zostały w mieście zlikwidowane — komentuje Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

W obronie Urzędu Celnego w Elblągu stanął również poseł Jacek Protas (Platforma Obywatelska), który w tej sprawie skierował interpelację do ministra Morawieckiego.
— Funkcjonowanie dwóch urzędów celnych na terenie regionu znajduje uzasadnienie w przygranicznym położeniu regionu oraz generowanym ruchu z obwodem kaliningradzkim — czytamy w nim. — Za funkcjonowaniem Urzędu Celno-Skarbowego na bazie działających dziś instytucji przemawiają także plany budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, które powinny wpłynąć na znaczący wzrost potencjału portu w Elblągu. W tym miejscu apeluję, o jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji związanych z przebudową wejścia do elbląskiego portu oraz innych inwestycji okołoportowych zapisanych w 2014 r. w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Zmiany w administracji skarbowej narzucane przez rząd sprawiają wrażenie chaotycznych i niedopracowanych — komentuje Jacek Protas. — Ich skutki mogą być jednak bardzo dotkliwe, zarówno dla pracowników tych instytucji, przedsiębiorców, ale też rozwoju regionu. Działalność urzędu celnego w Elblągu służy zarówno interesowi skarbu państwa, jak też rozwojowi subregionu elbląskiego, dlatego wspólnie z innymi parlamentarzystami będziemy apelowali o rozwagę w tej sprawie.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cierpliwy #2106027 | 178.235.*.* 4 lis 2016 17:58

  Cytat " sprawiają wrażenie chaotycznych i niedopracowanych — komentuje Jacek Protas" Jak Pan Poseł będzie pewien, że to błędna decyzja rządu to niech wtedy się wypowiada, a niech nie opowiada o swoich wrażeniach. Czas pokaże czy decyzje rządowe były słuszne (po owocach ich poznamy), jak się pomylili to myślę że WYBORCY będą wiedzieli jak się zachować przy urnie. Dajmy im szansę minął dopiero rok, poprzednicy mieli osiem lat, bądźmy czujni niech politycy wszystkich opcji czują nasz oddech na plecach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. erce #2105642 | 79.186.*.* 4 lis 2016 10:51

  Rozwalić ten rząd szkodników z PISu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. karina #2105480 | 87.205.*.* 4 lis 2016 07:48

  Oczywiscie ze to dobra decyzja ,niepotrzebni -likwidowac .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz