Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Z głębi duszy... Prace pacjentów na niecodziennej wystawie [zdjęcia]

2016-11-08 13:41:22 (ost. akt: 2016-11-08 22:07:37)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Do szpitala trafiają z depresją, schizofrenią, zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami lękowymi. Przy pomocy lekarzy i terapeutów walczą z chorobą. W tych zmaganiach pomagają im także zajęcia artystyczne. "Z głębi duszy" to tytuł wystawy prac pacjentów dziennego oddziału psychiatrycznego, którą można oglądać w Galerii Manu-el.

Dzienny oddział psychiatryczny istnieje w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią przy ul. Komeńskiego. Trafiają tutaj osoby, które nie wymagają całodobowej hospitalizacji. Terapia trwa 12 tygodni. W tym czasie pacjenci przebywają na oddziale od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Istotną częścią walki z chorobą jest terapia zajęciowa. To właśnie podczas tych zajęć powstają prace, które można oglądać na wystawie "Z głębi duszy". Ekspozycję w Galerii Manu-el, która znajduje się na Szkole Policealnej im. J. Romanowskiej przy ul. Saperów, można oglądać do końca listopada.
— Nasz oddział to miejsce, które czasami skłania pacjentów do różnych refleksji, daje możliwość poznania siebie, swoich możliwości, a także pracy nad sobą — mówi terapeuta zajęciowy Anna Karatkiewicz.

Pacjenci, którzy trafiają na oddział, najczęściej zmagają się z: depresją, schizofrenią, zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami lękowymi. Oglądając prace w Galerii Manu-El możemy przekonać się, co im w duszy gra. I tak naprawdę w tym wszystkim nie o jakość pracy chodzi.
— Czy pacjenci mnie zaskakują swoimi pracami? Tu nie chodzi o szczególne umiejętności malarskie, a bardziej o sam proces twórczy — wyjaśnia Anna Karatkiewicz. — Tworzenie ma duży wpływ na terapię. Stwarza pacjentom możliwość uzewnętrzniania emocji, które mają w sobie: tych dobrych i tych złych.
AKT