Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Święto Niepodległości. Tak uczcimy 11.11 [Elbląg, Braniewo, Pasłęk, Fiszewo]

2016-11-10 17:00:00 (ost. akt: 2016-11-10 17:40:13)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Msza święta w katedrze na Starym Mieście, przemarsz ulicami miasta, bieg oraz koncert. Tak Elbląg w piątek (11.11) uczci 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody Święta Niepodległości odbędą się też m.in. w Braniewie, Pasłęku i Fiszewie.

Zobacz także: Utrudnienia w ruchu z okazji Święta Niepodległości w Elblągu Utrudnienia w ruchu z okazji Święta Niepodległości w Elblągu W piątek (11.11) odbędą się elbląskie obchody Święta Niepodległości, w ramach których odbędzie się przemarsz ulicami miasta oraz Bieg Niepodległości. W...
W Elblągu tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek od mszy świętej w katedrze św. Mikołaja (początek o godz. 9). Po niej elblążanie, tradycyjnie niosąc 50-metrową flagę, przejdą ulicami miasta na pl. Jagiellończyka.
— Tam odbędą się główne uroczystości patriotyczne oraz koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury — informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Po zakończeniu uroczystości organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania uczestnikom Biegu Niepodległości. Weźmie w nim udział rekordowa liczba blisko 600 zawodników, którzy będą się ścigali ulicami miasta na dystansie 10 kilometrów. Zaplanowano również trzyosobowe sztafety, bieg towarzyszący na 3333 km oraz biegi dla dzieci na dystansach od 50 do 300 metrów (zawody rozpoczną się o godz. 10.30, bieg główny wystartuje o godz. 13). Trasa biegu będzie wiodła ulicami: Teatralną, Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, Armii Krajowej, 12 lutego i Teatralną. Kierowcy muszą się liczyć w utrudnieniami.

Ostatnim akcentem obchodów Święta Niepodległości w Elblągu będzie koncert „Radosna Niepodległość” w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej 135 (godz. 17). Przed zgromadzoną publicznością wystąpią Chór Cantata i elbląska Orkiestra Wojskowa.
— Artyści zaprezentują na scenie 15 utworów, w tym pięć aranżacji przygotowanych specjalnie na obchody Święta Niepodległości. W trakcie koncertu wystąpi także młodzież z sekcji recytatorskiej Młodzieżowego Domu Kultury — dodaje Łukasz Mierzejewski.

Do obchodów Święta Niepodległości przygotowuje się również Braniewo. Tutaj uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice. Później uczestnicy obchodów przemaszerują i złożą wieńce na rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków
 oraz odbędzie się uroczysta akademia w Braniewskim Centrum Kultury (godz. 11).

W Pasłęku obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 15 także mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele św. Bartłomieja przy ul. Chrobrego. Dalsza część uroczystości odbędzie się w sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury (godz. 17). Tutaj wystąpi chór „Carmen Gregorianum” pod batutą Jacka Matukiewicza, a po nim grupy wokalne POK i zespół Perełki działający przy Pasłęckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wstęp na uroczystości jest bezpłatny. Władze Pasłęka z myślą o 11 listopada przygotowały dla mieszkańców pół tysiąca darmowych, polskich flag, które można był odbierać w Urzędzie Miejskim. Jak przypominają władze miasta, 11 listopada to wyjątkowa data w polskim kalendarzu.
— Dzień ten powinien mieć dla wszystkich Polaków szczególne znaczenie. Jedną z form uczczenia tego bardzo ważnego święta jest wywieszenie flag narodowych na budynkach instytucji publicznych, zakładów pracy i prywatnych posesjach — wyjaśnia burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. — Wywieszone flagi będą wyrazem naszego patriotyzmu oraz manifestacją świadomości narodowej — dodaje.

Interesująco zapowiadają się także obchody w Fiszewie (gm. Gronowo Elbląskie). Wszystko rozpocznie się przy Pomniku Powstańców Listopadowych o godz. 15. Po apelu poległych uczestnicy przemaszerują pod ruiny kościoła, gdzie odbędzie się polowa msza święta za ojczyznę oraz inscenizacja historyczna „Niepodległość popłaca, pokój, patriotyzm i praca” w wykonaniu uczniów z Międzyszkolnego Koła Historycznego i Gimnazjum w Gronowie Elbląskim. Zaplanowano także gorący posiłek dla wszystkich uczestników.
— Piękna uroczystość z efektownym zakończeniem upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę. Spędź ten wyjątkowy dzień z nami! — zachęcają organizatorzy.
akt

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB