Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Zamarzł w działkowej altance. Zareaguj, by taka historia się nie powtórzyła

2016-11-11 07:00:00 (ost. akt: 2016-11-10 21:17:15)

Autor zdjęcia: nadesłane/Straż Miejska w Elblągu

Jesień i zima, kiedy temperatury powierza znacznie się obniżają, to czas, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy. Dlatego od 15 listopada w Elblągu ruszą patrole złożone ze strażników miejskich, policji i pracowników socjalnych, którzy będą kontrolowali miejsca gromadzenia się bezdomnych.

Niestety, poprzedniej zimy nie udało się uniknąć tragedii związanej z zamarznięciem. Na początku stycznia tego roku mężczyzna, spacerujący po ogródkach działkowych w Gronowie Górnym, odkrył w altance u swojego znajomego ciało zamarzniętego mężczyzny.

Czy podobnych historii w Elblągu i okolicach uda się uniknąć podczas zbliżającej się zimy? Od 15 listopada w miasto ruszą patrole składające się z policjantów, strażników miejskich oraz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Będą odwiedzali miejsca, w których gromadzą się osoby bezdomne.
— Ustalono harmonogram wyjazdów, które będą odbywały się do 8 marca 2017 r. Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych, jak np. nagłe i drastyczne spadki temperatur, a także w zależności od bieżących potrzeb będą przeprowadzane wyjazdy dodatkowe — informuje Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu.

Jak dodaje, zespoły, kontrolujące miejsca, w których przebywają osoby bezdomne, za każdym razem proponują pomoc w formie schronienia w domu dla bezdomnych lub noclegowni, udzielają informacji, w jakich placówkach można zjeść ciepły posiłek oraz gdzie się udać, aby otrzymać ciepłą odzież.
— Nikt z pracowników nie przejdzie obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Często jednak osoby bez dachu nad głową nie chcą przyjąć pomocy i wolą radzić sobie sami, co szczególnie w okresie zimowym może być groźne dla ich zdrowia, a nawet życia — dodaje Karolina Wiercińska.

Straż miejska apeluje: jeśli znasz miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy Straży Miejskiej 986.
— Skuteczność naszych działań uzależniona jest także od państwa aktywności, zatem apelujemy do mieszkańców Elbląga o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują — dodaje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

https://m.wm.pl/2016/11/orig/2ara-346429.jpg

https://m.wm.pl/2016/11/orig/zw4-1-346430.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB