Bieg Niepodległości z rekordową liczbą uczestników. Wygrał Patryk Sowiński [zdjęcia]

2016-11-11 14:57:54(ost. akt: 2016-11-12 08:52:51)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Patryk Sowiński z Olsztyna wygrał Bieg Niepodległości w Elblągu. Dystans 10 kilometrów pokonał w 33,12. W biegu, zorganizowanym po raz trzeci z okazji Święta Niepodległości, wystartowała rekordowa liczba uczestników - 580.
Bieg Niepodległości w Elblągu odbył się po raz trzeci. Z każdym rokiem budzi coraz większe zainteresowanie. W 2014 r., w jego pierwszej edycji, wzięło udział 50 zawodników, rok później już 270. W trzeciej edycji, która odbyła się w piątek (11.11), wystartowało 580 biegaczy! Organizatorzy w tym roku zmienili także trasę biegu, przesuwając ją bardziej w stronę centrum miasta. Start i meta znajdowały się na ul. Teatralnej, w pobliżu placu Jagiellończyka. Stąd uczestnicy biegu głównego pobiegli dalej ul. Robotniczą, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, Armii Krajowej, 12 Lutego i ponownie w ul. Teatralną. W sumie do pokonania mieli trzy takie pętle.

Wśród uczestników najwięcej było mieszkańców Elbląga, ale wystartowali biegacze także z wielu pobliskich miast i miejscowości, m.in. z Trójmiasta, Olsztyna, Kwidzyna, Grudziądza, Ostródy, Pasłęka, Malborka, Braniewa, Sztumu. Na najlepszych czekały nagrody finansowe w wysokości od 100 do 300 zł, a dla każdego uczestnika medal.

Od początku na prowadzenie wysunął się Patryk Sowiński z Olsztyna, który przygotowuje się do startu w przyszłorocznych młodzieżowych mistrzostwach Europy w Bydgoszczy. Prowadzenie nie oddał do samego końca. Na metę dobiegł z czasem 33 min i 12 sek.
—Trasa była dosyć lekka. Było płasko, tylko jeden wymagający podbieg na pętli i tylko na jednej stronie biegło się pod wiatr — powiedział nam zwycięzca. — Postanowiłem wziąć bieg w swojej ręce, od początku byłem na prowadzeniu, później miałem znaczącą przewagę i trzymałem swoje określone tempo. Przygotowuję się do młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Specjalizuje się w biegu na 10 km na bieżni.
 Bardzo fajna atmosfera, dużo kibiców na trasie, co jest dużym plusem, dobrze oznakowana trasa, nie było żadnych komplikacji, więc uznaję bieg za bardzo udany. Za rok na pewno też tutaj przyjadę. 




Tego dnia odbyły się również biegi towarzyszące: dla dzieci i młodzieży, sztafetowe oraz na dystansie 3333 m.

Wyniki biegu na 10 km
Mężczyźni: 1. Patryk Sowiński (Olsztyn) 33,12; 2. Marcin Spustek (Elbląg) 34:18, 3. Krzysztof Grabowski (Sztum) 34,15
Kobiety: 1. Joanna Deputat (Elbląg) 42,01; 2. Sandra Bojarczyk (Elbląg) 42,22; 3. Joanna Czarnecka (Elbląg) 44,00
AKT