40-lecie teatru. Cud mniemany, czyli jubileusz z przytupem [film, zdjęcia]

2016-11-20 11:31:54(ost. akt: 2016-11-20 12:13:54)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Było ludowo, śpiewnie, kolorowo i z przytupem. Na jubileuszową galę z okazji 40-lecia Teatr im. A. Sewruka w Elblągu przygotował w sobotę premierę sztuki "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale".
Teatr im. A. Serwuka w Elblągu świętuje 40-lecie. Oficjalna inauguracja jego działalności nastąpiła 13 listopada 1976 r. i była to premiera "Balladyny" w reżyserii ówczesnego dyrektora placówki Jacka Grucy. Od tamtego czasu elbląski teatr zrealizował 286 premier - sobotnia premiera była 287. Podczas jubileuszowego wieczoru publiczność zobaczyła "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Emila Wesołowskiego. Zrealizowana z rozmachem sztuka, z udziałem około 50 osób i orkiestrą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, podbiła serca widzów.
Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową. Akcja rozgrywa się w podkrakowskiej wsi Mogiła. Oto Stach, syn furmana, pała szczerym uczuciem do Basi - córki młynarza Bartłomieja. Ale na drodze do szczęścia młodej pary staje macocha dziewczyny, Dorota. Kobieta podkochuje się w młodzieńcu, i aby go zdobyć, oferuje rękę Doroty góralowi Bryndasowi. Stary, zahukany przez występną małżonkę młynarz nie ma dość odwagi, by pokrzyżować jej plany. Rodzinne niesnaski rodzą ostry konflikt między dwiema grupami etnicznymi - krakowiakami i góralami. Ubogi student z Krakowa, Bardos, pragnie zostać rozjemcą w sporze. Zanosi się na ostrą bijatykę... Było ludowo, śpiewnie, kolorowo i z przytupem.

Z okazji jubileuszu troje aktorów elbląskiego teatru: Marta Masłowska, Artur Hauke i Krzysztof Kolba odebrało w sobotę honorową odznakę "Zasłużony dla kultury polskiej". W imieniu tego ostatniego odznakę odebrała żona - wyróżniony nie mógł być obecny na sobotnim jubileuszu ze względu na kłopoty ze zdrowiem (życzymy szybkiego powrotu do zdrowia). Wcześniej, podczas inauguracji sezonu kulturalnego, brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis odebrali: Maria Makowska-Franceson i Jerzy Przewłocki.

Teatr przygotował także dla uczestników sobotniej premiery prezenty, wśród których znalazły się m.in. książki o historii teatru w Elblągu, a także płyta z piosenkami z wybranych spektakli prezentowanych na elbląskiej scenie.
— Praca w teatrze to tygodnie, miesiące, lata ciężkiej pracy, a tylko minuty i sekundy satysfakcji. Teraz mamy te sekundy, minuty satysfakcji. Bardzo dziękujemy, bo dla was to robimy - naszych widzów — mówił dyrektor teatru Mirosław Siedler odbierając gratulacje z okazji 40-lecia istnienia.

— Chcę podziękować za wasze codzienne zaangażowanie, za piękno, które tworzycie, za profesjonalizm — mówiła wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk.

— Ten teatr ma szczęście, że przyciąga ludzi z pasją. To nie akt zatrudnienia decydował o tym, że Elbląg miał wspaniałych ludzi, którzy kochali ten teatr i go tworzyli, ale ta pasja. Co więcej, ta pasja jest zaraźliwa — dodał Jerzy Wcisła, senator RP.
AKT


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2116737 | 178.235.*.* 20 lis 2016 12:24

    przyznam, że na początku trochę się obawiałem, jak wypadnie całość ze względu na gwarę, jaką posługiwali się aktorzy. Ale obawy były niepotrzebne. Naprawdę warto wybrać się na tę sztukę. Dla mnie rewelacja. Wielkie ukłony dla wszystkich zaangażowanych w realizację tej premiery.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz