Rozliczenie z komunizmem? "Norymberga" na Scenie przy Stoliku

2016-11-21 15:03:11(ost. akt: 2016-11-21 15:05:05)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Teatr im. Aleksandra Sewruka i Stowarzyszenie "Alternatywni" zapraszają na Scenę przy Stoliku 23 listopada o 18.00 na Małej Scenie Teatru. Dramat Wojciecha Tomczyka czytać będą Krzysztof Bartoszewicz, Anna Suchowiecka oraz Teresa Suchodolska. Wstęp wolny.
To nie będzie próba mierzenia się z kultową realizacją dramatu Tomczyka przez Teatr Telewizji, ale prezentacja tekstu w nieco już innych realiach, z innym zapleczem historycznych i społecznych wydarzeń.

Sam tytuł dramatu jest nawiązaniem do głośnych procesów hitlerowskich oprawców, ale to stanowi tylko punkt wyjścia do problemu rozrachunków z czasami PRL-u. Pewne skandaliczne wydarzenia prowokują głównego bohatera - emerytowanego pułkownika kontrwywiadu - do swoistej spowiedzi z przewinień swoich, a tym samym innych odpowiedzialnych za zbrodnie komunizmu. W rozmowie z młodą dziennikarką wręcz oczekuje "Norymbergii" dla winnych.

Scena przy Stoliku, środa 23 listopada, godz. 18.00 na Małej Scenie Teatru. Dramat Wojciecha Tomczyka czytali będą Krzysztof Bartoszewicz, Anna Suchowiecka oraz Teresa Suchodolska. Wstęp wolny.

Dominika Lewicka-Klucznik

Źródło: Dziennik Elbląski