Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Konferencja "Oblicza przemocy - portret sprawcy"

2016-11-24 10:39:42 (ost. akt: 2016-11-24 11:07:11)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Prawnicy, pedagodzy, psychologowie i policjanci wezmą udział w wojewódzkiej konferencji „Oblicza przemocy - portret sprawcy”, która odbędzie się w piątek (25.11) w Elblągu. To początek obchodów światowej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet.

Kampanię Białej Wstążki wymyślili mężczyźni w Kanadzie w 1991 r. Dwa lata wcześniej na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Tłumaczył, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę, znak niewinności i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Na Warmii i Mazurach tę antyprzemocową kampanię zainauguruje w piątek wojewódzka konferencja „Oblicza przemocy — portret sprawcy”, organizowana przez Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Odbędzie się w sali koncertowej w Ratuszu Staromiejskim przy Starym Rynku 25 w Elblągu (początek o godz. 11). Wezmą w niej udział prawnicy, pedagodzy, psychologowie, policjanci i szefowie ośrodków pomocy społecznej. Będą mówili o wsparciu dla ofiar przemocy, o programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc i o gminie bez przemocy. 


Podczas konferencji zostaną odznaczeni Kawalerowie Białej Wstążki.
— Samorząd wojewódzki nie ma bezpośrednio kompetencji do zwalczania przemocy, jednak od lat angażuje się w liczne działania społeczne, w tym także w kampanię Biała Wstążka — powiedział nam Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, który uhonoruje Kawalerów Białej Wstążki. 

Spotkanie zakończy panel dyskusyjny pod hasłem

„Jak skutecznie pomóc ofiarom przemocy w rodzinie?”, w którym wezmą udział prawniczka Anna Olszewska, pedagog Krzysztof Rubas, psychologowie Barbara Bobrowska-Wejnert oraz Mirosław Ślesiński i podinspektor Tomasz Klucznik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Ten ostatni pracuje w policji od 13 lat.
— W tym czasie bardzo zmieniło się podejście do kwestii przemocy w rodzinie — mówi. — Dzisiaj wiemy, że to sprawca ma się jej wstydzić, a nie ofiara. Zmienił się też charakter tych przestępstw. Kiedy zaczynałem pracę byłe świadkiem wielu drastycznych przypadków znęcania, lała się krew. Dzisiaj dominuje przemoc psychiczna, choć liczba spraw jest podobna.

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w regionie od 1 stycznia do 31 października 2016 roku liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, wynosi 7967. Wśród nich jest 5335 Zatrzymali 2887 takich osób.
mzg

Patronem medialnym wydarzenia jest Dziennik Elbląski

Źródło: Dziennik Elbląski