Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Jakie było życie codzienne mennonitów?

2016-11-24 20:54:23 (ost. akt: 2016-11-24 20:58:39)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim zaprasza w niedzielę 27 listopada na spotkanie poświęcone życiu codziennemu olędrów i mennonitów od XVI do XIX wieku. Przybliży je dr Michał Targowski.

Dnia 27 listopada 2016 roku o godzinie 14 pragniemy Państwa zaprosić na kolejny wykład w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej, który odbędzie się w sali konferencyjnej Żuławskiego Parku Historycznego. Tym razem naszym gościem będzie pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów historii w województwie kujawsko – pomorskim, dr Michał Targowski. Podczas spotkania zaprezentuje fragment swoich badań, stanowiących podstawę rozprawy habilitacyjnej, związanej z osadnictwem olęderskim i mennonickim w Dolnej Wiśle. Tematem wykładu będzie życie codzienne olędrów i mennonitów nad Dolną Wisłą w świetle źródeł pisanych z XVI-XIX w. Jest to doskonała okazja dla mieszkańców Żuław, aby na historię mennonitów spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

Dr Michał Targowski - historyk, pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor kilkudziesięciu artykułów historycznych i publikacji książkowych m.in Zamki, pałace, dwory i ich mieszkańcy w regionie kujawsko-pomorskim, Osadnictwo olęderskie na ziemi wieleńskiej, Na prawie polskim i niemieckim. Kształtowanie się ziemskiej własności szlacheckiej na Pomorzu Gdańskim w XIII-XVI wieku.
Żuławski Park Historyczny

Źródło: Dziennik Elbląski