To lekarze o wielkich sercach

2016-11-26 12:00:00(ost. akt: 2016-11-26 12:36:42)
Od lewej Hiacynta Rzepa, Brygida Gulda, Dariusz Zaryjewski

Od lewej Hiacynta Rzepa, Brygida Gulda, Dariusz Zaryjewski

Autor zdjęcia: arch. DE

Swoją pracę wykonują z olbrzymią pasją oraz z ogromnym szacunkiem odnoszą się do chorych. Łączy ich jedna wspólna cecha - mają wielkie serca. Poznajcie lekarzy z Elbląga, których pacjenci docenili podczas plebiscytu „Wielkie Serce”.
Ogłoszenie wyników i plebiscytu odbyło się w miniony poniedziałek w Olsztynie. Głosowanie Czytelników w Elblągu i powiecie elbląskim na „Wielkie Serce” wygrała Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, która zdobyła także tytuł najpopularniejszego ginekologa województwa warmińsko-mazurskiego!

Doktor Hanicenta Rzepa opowiada, że w trakcie 42 lat pracy zawodowej pomogła przyjść na świat około 50 tysiącom dzieci.
— To już takie małe miasteczko — śmieje się pani doktor. – Myślę, że to mój skromny wkład w życie Elbląga. Leczę obecnie trzecie pokolenie elblążanek: moje pierwsze pacjentki przyprowadzają do mnie swoje wnuczki na pierwsze badanie ginekologiczne, żeby wprowadzić je w życie dorosłej kobiety. Jestem dumna i wzruszona gdy widzę, jakim zaufaniem obdarzają mnie moje pacjentki.

Trzecie miejsce w kat. najpopularniejszy ginekolog w woj. warmińsko-mazurskim zajął Dariusz Zaryjewski, lekarz ze szpitala miejskiego w Elblągu, który wraz żoną, Joanną Bilkiewicz-Zaryjewską, prowadzi także prywatną praktykę ginekologiczną w przychodni Femmed.

— Jestem pierwszym lekarzem w mojej rodzinie. Skąd taki pomysł? Jako dziecko byłem świadkiem choroby mojej babci i bardzo chciałem jej pomóc. Już jako kilkulatek oświadczyłem więc, że chcę być lekarzem i tak mi zostało — wspomina.

Ginekologia i położnictwo to specyficzne dziedziny medycyny.
— Jest to specjalność zabiegowa, a ja zawsze marzyłem, żeby uczestniczyć w zabiegach — mówi dr Zaryjewski. — Co ciekawe, w trakcie studiów odkryłem jednak, że ginekologia to nie tylko operatywa i chirurgia, bo obejmuje również leczenie zachowawcze, profilaktykę chorób, a także położnictwo. Jest to specjalność interdyscyplinarna i holistyczna. Te obserwacje poczynione na studiach potwierdziły się potem w trakcie mojej pracy zawodowej — dodaje.

Pacjenci docenili także Brygidę Guldę z elbląskiej przychodni Zatorze, która wygrała głosowanie w kategorii najpopularniejszy lekarz rodzinny na Warmii i Mazurach. Lekarze Wielkiego Serca swoją misję wykonują z niezwykłą pasją.

— Choć nie ukrywam, że po 35 latach pracy może nastąpić delikatne wypalenie zawodowe — śmieje się Brygida Gulda. — Dlatego ta nagroda, która jest wyrazem wdzięczność i zaufania, którym obdarzyli mnie pacjenci, na pewno doda mi skrzydeł.
Przygoda Brygidy Guldy z medycyną zaczęła się dość nietypowo. — Chociaż zawsze chciałam pomagać ludziom. Myślałam o pracy z dziećmi i chciałam zostać położną. Tak się jednak złożyło, że w szkole średniej całkiem nieźle sobie radziłam i za bardzo dobre wyniki w nauce dostałam się na medycynę bez egzaminów — wspomina.

Po studiach doktor Gulda wróciła do Elbląga. Rozpoczęła się praca na kilku etatach: w szpitalu i w przychodni na Zatorzu.

— Trafiłam tu w 1984 roku i planowałam pracować tu przez rok. Zostałam 32 lata — śmieje się pani doktor. — To niezwykłe, kiedy dziś obserwuję, jak moi kiedyś dziecięcy pacjenci przyprowadzają do mnie swoje pociechy. Jako lekarz rodzinny pracuję z pacjentem od zera do 100 lat. Myślę, że spoczywa na mnie ogromna odpowiedzialność, bo jako lekarz pierwszego kontaktu muszę sprecyzować dolegliwość, z jaką pojawia się u mnie pacjent. Pomaga mi fakt, że doskonale znam swoich pacjentów, historię ich chorób i bazuję na wywiadzie medycznym, który latami opracowywałam.

Każdy z lekarzy Wielkiego Serca to świetny specjalista w swojej dziedzinie. Doktor Rzepa w wolnym czasie poszerza swoją wiedzę medyczną, czytając, poszukując nowych trendów i rozwiązań, intensywnie się szkoląc. Jak sama mówi nie poprzestaje na tym, czego nauczyła się do tej pory. Wie, że zawsze można wiedzieć więcej, leczyć jeszcze lepiej, wciąż się rozwijać, być otwartym i ciekawym wiedzy. Brygida Gulda w trakcie swojej praktyki skończyła specjalizację pierwszego stopnia z pediatrii, pulmonologii dziecięcej oraz z medycyny rodzinnej.

Doktor Zaryjewski specjalizuje się zaś ginekologii i położnictwie, ale po skończeniu studiów zainteresował się również ultrasonografią, która stała się wiodącym obszarem jego zainteresowań zawodowych.

— Jestem także specjalistą diagnostyki prenatalnej, uzyskałem szereg unikalnych certyfikatów w tej dziedzinie. Dwukrotnie przyznano mi tytuł Lekarza Różowej Wstążki Przyjaznego Kobiecie nadany m.in. przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Zawsze zachęcałem swoje pacjentki do badań palpacyjnych piersi, które popularyzowałem — zachęca.

Lekarze Wielkiego Serca podkreślają, że ich praca, oprócz ogromnej wiedzy, wymaga również specjalnego podejścia do pacjenta.
— Często jest tak, że do lekarza rodzinnego przychodzą starsi ludzie, którzy potrzebują się tylko wyżalić i wypłakać. To osoby samotne, nierzadko porzucone przez swoich najbliższych. Uważam, że jesteśmy także i od tego - by wysłuchać, pocieszyć i dodać otuchy — dodaje doktor Gulda. — Lekarz rodzinny musi nauczyć się pracy z tą grupą pacjentów. Powinien mieć także szczególną wrażliwość, żeby skutecznie wypełniać misję wobec osób starszych.

W wolnym czasie lekarze Wielkiego Serca starają się żyć zdrowo i aktywnie. Dewiza Brygidy Guldy brzmi „Sport jest najtańszym lekiem i nie potrzeba na niego żadnej refundacji”. Hanicenta Rzepa pływa i jeździ na rowerze: znana jest również ze swojego pięknego głosu, uwielbia muzykę klasyczną. Dariusz Zaryjewski uwielbia biegać, ma za sobą start w półmaratonie, obecnie przygotowuje się do maratonu.

Każdy z nich podkreśla, jak bardzo jest dumnym z otrzymanej nagrody
— Do nagrody Wielkiego Serca nominowali mnie moi pacjenci, którzy w ten sposób dali wyraz wielkiego zaufania, jakim mnie darzą. To dla mnie ogromne wyróżnienie. Moja praca daje mi ogromną satysfakcję bo robię to, o czym zawsze marzyłem i niosę pomoc ludziom. Wydaje mi się, że mogę codziennie spojrzeć sobie w twarz w lustrze, bo wiem, że postępuję uczciwie względem swoich pacjentów — kończy Dariusz Zaryjewski.
as

Wielkie Serca w Elblągu i powiecie elbląskim - TOP 10
1. Hanicenta Rzepa (ginekologia, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu) 53,8 proc. głosów
2. Brygida Gulda (lekarz rodzinny, Przychodnia Zatorze) 17,4 proc. głosów
3. Agnieszka Olszewska (pielęgniarka, Szpital Miejski w Elblągu) 8,5 proc. głosów
4. Bożena Ropelewska (pielęgniarka, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu) 5,5 proc. głosów
5. Dariusz Zaryjewski (ginekolog, FEMMED Elbląg) 5,2 proc. głosów
6. Safwan Bayassi (neurochirug, Wojewódzki Szpital Zespolny w Elblągu) 2,5 proc. głosów
7. Mirosław Koryśko (ortopedia) 2,0 proc. głosów
8. Ireneusz Kowalina (neurochirurg, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elbląg) 1,8 proc. głosów
9. Michał Dąbrowski (ortopeda, traumatolog, Wojewódzki Szpital Zespolony) 1,7 proc. głosów
10. Anna Marta Dąbrowska (stomatolog, Nasza Przychodnia Elbląg) 0,6 proc. głosów

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pacjentka Braniewo/Elblag #2121227 | 79.203.*.* 26 lis 2016 14:42

    Gratulacje Dla Pana Doktora Zaryjewskiego!Ma Pan ogromne serce ,ale oprócz tego ma Pan w Sobie dar słuchania i czas dla pacjenta !Jest Pan najlepszym lekarzem

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz