Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Pośmiertne wyróżnienie dla prawnika z Elbląga. Łzy wzruszenia: "To on powinien je odebrać" [film]

2016-11-25 19:39:47 (ost. akt: 2016-11-28 10:19:19)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Przez wiele lat bezpłatnie pomagał tym, którzy tego potrzebowali. Zmarł w sierpniu tego roku po ciężkiej chorobie. Jacek Błaszczyk, prawnik z Elbląga, został pośmiertnie wyróżniony tytułem Kawaler Białej Wstążki. Odznaczenie w piątek odebrała jego mama, pani Elżbieta.


W piątek w elbląskim Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja "Oblicza przemocy - portret sprawcy", zorganizowana przez Fundację Instytutu Badań i Edukacji Społecznej. Konferencja była nie tylko okazją do merytorycznej dyskusji na temat problemów związanych z przemocą wobec kobiet, ale także okazją do wręczenia odznaczeń Kawalerom Białej Wstążki. Tytuł otrzymują mężczyźni, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w walce przeciwko przemocy wobec kobiet.

W tym roku wyróżnionych zostało czterech mężczyzn, w tym pochodzący z Elbląga, zmarły w sierpniu tego roku prawnik Jacek Błaszczyk. Miał 38 lat.
— Jest to bardzo szczególne wyróżnienie i ma szczególny wymiar. Zostało przyznane człowiekowi niezwykłemu, oddanemu pomoc tym, którzy jej potrzebują. Niestety, nie ma go już wśród nas. Człowiek o wielkim sercu, profesjonalista - zmarł 12 sierpnia tego roku — mówiła Ewa Bartnikowska, prezes Fundacji Instytutu Badań i Edukacji Społecznej.

Wyróżnienie odebrała mama śp. Jacka Błaszczyka. Pani Elżbieta była wyraźnie wzruszona.
— Strasznie jest mi przykro, że Jacka nie ma wśród nas. To on powinien odbierać te wyróżnienie. Jestem z niego bardzo dumna. Bardzo mi go brakuje — powiedziała.

Jacek Błaszczyk przez wiele lat wolontaryjnie pomagał pokrzywdzonym kobietom, sporządzał pisma procesowe i reprezentował te kobiety przed sądem. Od 2005 r. udzielał nieodpłatnej pomocy prawnej wszystkim potrzebującym osobom, przede wszystkim kobietom pokrzywdzonym w wyniku przemocy domowej. Pomagał nie tylko od strony prawnej, często przekazywał pokrzywdzonym własne pieniądze na zakup żywności, na zakup odzieży dla dzieci.

W tym roku odznaczenia trafiły także do: Mirosława Ślesińskiego, psychologa i dyrektora Ośrodka Profilaktyki i Edukacji Społecznej w Elblągu, Edwarda Tomczyka, mediatora w Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej i Piotra Machula, prawnika z Olsztyna na co dzień współpracującego z Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w ramach Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych.