Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Poznał ją w internecie, planowali razem zamieszkać... Stracił 3,5 tys. zł

2016-11-30 12:36:45 (ost. akt: 2016-11-30 12:50:10)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przez internet poznał młodą kobietę, która pracowała w Anglii. Przez blisko rok komunikował się z nią przez portal społecznościowy. Planowali nawet razem zamieszkać. Kobieta, co pewien czas prosiła go o finansowe wsparcie: na chorą matkę, na bilet do kraju... Mężczyzna stracił w sumie 3,5 tys. zł. Sprawę prowadzi elbląska policja.

Policjanci z Elbląga przestrzegają: znajomości internetowe niekiedy mogą spowodować poważne straty w rzeczywistości. Przestępca posługując się np. portalem społecznościowym może poprosić inną osobę o pieniądze. Oczywiście nie dostanie ich od kogoś zupełnie obcego. Ale jeżeli podszyje się pod osobę, którą ta druga strona zna, a dodatkowo darzy sympatią – jego szanse wzrastają.

Tak było w przypadku pewnej kobiety, która padła ofiarą oszusta.
— W tej chwili prowadzimy postępowanie w sprawie wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem portalu społecznościowego — mówi policjantka z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Od młodej kobiety przestępca, podszywający się pod jej znajomego, wyłudził kwotę ponad 700 złotych. Ta została przelana na podane w mailu konto bankowe.
Policjanci ustalili, że na podane konto dokonano w podobny sposób także innej wpłaty.

Bardziej wyrafinowaną metodą, która zajmuje oszustowi więcej czasu, jest budowanie relacji poprzez np. forum społecznościowe i komunikację „pisaną”.
— Wbrew pozorom tu szybko można nawiązać bliską relację i zdobyć zaufanie. O tym wiedzą oszuści. Przekonał się o tym także mężczyzna, który w ten sposób przez blisko rok „rozmawiał” z pracującą w Anglii młoda kobietą — informuje podkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Ta, co jakiś czas prosiła go o wsparcie: a to na chorą matkę, a to na bilet do kraju. Relacja była na tyle silna, że planowali wspólne zamieszkanie. Jak się okazało było to jednostronne uczucie. Łączna kwota jaka została wyłudzona na szkodę wspomnianego mężczyzny to ponad 3500 zł.

Jak dodaje podkom. Nowacki, warto uważać na relacje zawiązywane w „sieci” i przede wszystkim podchodzić do nich z pewną ostrożnością.

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. picia #2140002 | 78.88.*.* 20 gru 2016 21:22

  Ja również nie rozumiem takich osób, po prostu są naiwne, nie wiem co kieruje takimi osobami. Pewnie zauroczenie, pewność, że znają tę drugą osobę. Ale jednak internet ma to do siebie, że jest spora anonimowość jednak. I każdy musi się pilnować. Nie twierdzę, że to jest złe, żeby kogoś poznać przez internet. Sama szukam partnera na mydwoje i uważam, że jest to odpowiednie miejsce dla mnie. Jednak nigdy nie stwierdziłabym, że znając kogoś tylko wirtualnie, znam go na tyle, że mogę mu pomóc przelewając pieniądze. U mnie taka prośba od razu zapaliłaby czerwoną lampkę, że chyba jest coś nie tak w tej znajomości. Na szczęście nigdy nie miałam takiej sytuacji, ale wydaje mi się, że jak ktoś rozsądnie podchodzi do takich spraw, a przede wszystkim rozsądnie myśli, to nie da się złapać na takie oszustwa. Trzeba po prostu myśleć, zachowując rozsądek.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Glupich nie sieja.... #2124900 | 83.9.*.* 1 gru 2016 15:46

  Bardzo naiwni ludzie ktorzy daja sie nabierac na uczucia z internetu nie znajac czlowieka w realu a do tego jeszcze oszustow uczuciowych wspieraja finansowo. Dla mnie to smiechu warte, jak w komedii .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sadhu #2124758 | 88.156.*.* 1 gru 2016 12:23

  Łosiu, było kaskę zanieść w zębach na porzeczkową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. :) #2124534 | 31.2.*.* 1 gru 2016 08:18

  Kobiet juz nie ma - zosatły baby

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. allensteiner #2124330 | 88.156.*.* 30 lis 2016 21:24

   Tanio jak na pożyteczną naukę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)