"Rodzeństwo" - to już ostatni KineDok

2016-12-05 13:45:53(ost. akt: 2016-12-05 13:47:07)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Przez cały rok 2016 w elbląskiej Mjazzdze odbywały się spotkania miłośników kina i ciekawych historii. Czas na ostatnie, 15. spotkanie z dokumentem. Tym razem obejrzymy norweski film zatytułowany "Rodzeństwo". Wstęp wolny.
Większości spotkań towarzyszyły rozmowy z gośćmi zapraszanymi specjalnie, by we wspólnej dyskusji rozwinąć tematy poruszane w pokazywanych projekcjach. Tym razem staramy się, by było podobnie. To spotkanie będzie również okazją do podsumowania całorocznego cyklu KineDok i zastanowienia się nad kontynuacją spotkań w takiej formule.
Mjazzga, środa, 7 grudnia godz. 20.

"Rodzeństwo", norweski film z roku 2013 w reżyserii Frode Fimland.
Oddny i Magnar są rodzeństwem mieszkającym w odległym zakątku norweskiego regionu Sogn og Fjordane. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rodzeństwo od nowoczesnych technologii i sprzętu woli tradycyjne metody pracy na roli, uprawiając ziemię tak, jak to robiono 50 lat wcześniej. Oboje są po siedemdziesiątce i wydaje się, że świat poza ich farmą mógłby dla nich nie istnieć. Chociaż żyją tak jakby czas się zatrzymał, mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach. Ważnym momentem w życiu bohaterów jest coroczny letni wypas owiec, kiedy zabierają swoje zwierzęta i wędrują w góry. Ale czy podeszły wiek i problemy zdrowotne nadal będą umożliwiały tę pielgrzymkę? Rodzeństwo to ciepły, poetycki portret dwojga ludzi wiodących tradycyjne życie, które w dzisiejszych czasach zdaje się być zupełnie wyjątkowe.

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach tego projektu w klubie Mjazzga nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzeliśmy 15 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Filmy prezentowane to obrazy nagradzane na polskich festiwalach filmowych, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Niemal wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem jest najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.


Źródło: Dziennik Elbląski