Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Gimnazja do likwidacji. Będą zwolnienia wśród nauczycieli? ZNP protestuje przeciwko zmianom

2016-12-18 14:28:52 (ost. akt: 2016-12-18 14:37:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wraca 8-letnia szkoła podstawowa, a gimnazja zostaną zlikwidowane. Sejm przyjął ustawę wprowadzające reformę edukacji. Przeciwko zmianom protestuje m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje w poniedziałek (19.12) razem z Koalicją „NIE dla chaosu w szkole” i ruchem „Rodzice przeciwko reformie edukacji” pikietę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, by pokazać swój sprzeciw wobec reformy edukacji i zaapelować do prezydenta o weto. Pikieta odbędzie się pod hasłem „Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji”.

Czy w Elblągu ZNP także będzie protestował tego dnia?
— Jako ZNP nic nie organizujemy tego dnia, chociaż dotarły do mnie informacji, że są osoby, które chcą się spotkać i manifestować — powiedział nam Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału ZNP.
Pikieta ma się odbyć na placu Słowiańskim przed biurem PiS o godz. 17.

Elbląg, podobnie jak inne samorządy w Polsce, nie otrzymał jeszcze żadnych wytycznych z Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat reformy.
— Do elbląskiego samorządu nie trafiły również żadne informacje związane z programami nauczania, zatem trudno powiedzieć, jak przekładałoby się to na ewentualne zmiany kadrowe. Tak jak do tej pory, elbląski samorząd będzie rozważnie podchodził do zmian kadrowych związanych z wdrażaną reformą. W momencie, kiedy pojawią się akty prawne powołany zostanie zespół ds. reformy edukacji w naszym mieście — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.— Co do koncepcji przekształceń - musi ona wynikać z uzasadnionych potrzeb mieszkańców; m.in. temu służą prowadzone dziś przez miasto analizy demograficzne w obwodach szkół podstawowych i gimnazjów. Temu służy również analiza stanu bazy oświatowej.

Twardy orzech do zgryzienia będą miały także władze gminne. Na przykład w gminie Markusy znajduje się jedno gimnazjum w miejscowości Stankowo, które w ciągu najbliższych kilku lat przestanie istnieć. Tu uczy się ponad setka dzieci, które do szkoły dowożone są także z pobliskiego Żurawca i Zwierzna. Jak mówi Piotr Stróżek, sekretarz gminy Markusy, rokrocznie na takie dojazdy gmina wydaje z własnych środków ok. 300 tys. zł. I nie ukrywa, że teraz przed wójtem Dorotą Wasik i jej zespołem dużo pracy.
— Przede wszystkim konsultacje społeczne z mieszkańcami naszej gminy oraz debata z nauczycielami i rodzicami uczniów. Od przyszłego roku nie będziemy przyjmować następnego rocznika: szóstoklasista pójdzie do siódmej klasy, a nie do gimnazjum i w ten sposób wygaśnięcie szkoły nastąpi w sposób naturalny. Wstępna koncepcja jest taka, by uczniów i kadrę nauczycieli przenieść do szkoły w Zwierznie. Na przyjęcie stosownych uchwał mamy czas do marca 2017 roku — mówi sekretarz gminy.

Po likwidacji gimnazjum gmina będzie chciała sprzedać budynek, a pieniądze wykorzystać np. na remonty dróg. Niewykluczone, że dawne gimnazjum mogłoby się zamienić w dom seniora, lub zwykły budynek mieszkalny z lokalami gminnymi. Jak jednak podkreśla Piotr Stróżek jest to bardzo wstępna koncepcja. Nie wiadomo także jak będą wyglądały nauczycielskie etaty po likwidacji szkoły. Gmina ma jednak problem, bo w szkole nie ma nauczycieli, którzy mogliby przejść na emeryturę i w ten sposób zakończyć karierę zawodową. Władze gminy do zmian będą musiały przekonać także rodziców uczniów, a ci zmian nie lubią i w dużej części nie zgadzają się na reformę.
as

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janos #2138758 | 213.241.*.* 19 gru 2016 11:29

  A tak wszyscy psioczyli na wprowadzenie gimnazjum. Cokolwiek chciałoby się zrobić zawsze spotkasz się ze sprzeciwem. Są tacy, którym w g. nie jest dobrze ale dla zasady będą protestować, gdy ktoś chce ich z g. wyciągnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jabol #2138651 | 83.31.*.* 19 gru 2016 09:48

  chcieliście DOBREJ ZMIANY ????, no więc...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. www #2138291 | 83.9.*.* 18 gru 2016 19:22

  Wroga dla Polski propaganda w prasie ? To prawie je w roku 1939 wiosną.

  odpowiedz na ten komentarz