Krakowiacy i górale w konkursie "Klasyka żywa"

2016-12-20 11:49:04(ost. akt: 2016-12-20 11:52:25)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił operę „Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego na II edycję konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej pn. „Klasyka Żywa”.

Dobiega końca II edycja Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej pn. „Klasyka Żywa”, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konkurs jest adresowany do teatrów repertuarowych, prywatnych, stowarzyszeń i szkół teatralnych. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił operę „Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego.

„Klasyka żywa to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienie partnerach teatralnej rozmowy” - tłumaczy ideę Konkursu prof. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego, teatrolog, przewodniczący Komisji Konkursowej. Pośród zgłoszonych przedstawień są teksty sięgające do odległej przeszłości, takie jak „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka czy „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, a nawet teksty anonimowych autorów a XIII-XV wieku. Popularnością cieszą się inscenizacje „Krzyżaków”, inspirujące okazały się teksty Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zgłosił do Konkursu swój ostatni spektakl premierowy „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii i choreografii Emila Wesołowskiego, ze scenografią i kostiumami Tatiany Kwiatkowskiej. Miło nam odnotować, że w Konkursie pojawia się jeszcze jeden akcent elbląski. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zgłosił inscenizację „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spektakl ten wyreżyserował dyrektor Teatru Sewruka Mirosław Siedler. Oprócz Teatrów z Elbląga i Gorzowa do do Konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt Teatrów z całej Polski, wśród nich m.in. Wrocławski Teatr Współczesny, warszawski Teatr Polonia Krystyny Jandy, Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna, Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa czy Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi.

Do Konkurs „Klasyka Żywa” można było zgłaszać spektakle, których premiery odbyły się w okresie od 1 września 2015 do 31 grudnia 2016 roku i których tekst jest tekstem klasycznym, powstałym przed końcem 1980 roku. Warunkiem dopuszczenia do Konkursu jest także konieczność zagrania spektaklu co najmniej 10 razy. Elbląski spektakl „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” wszystkie te warunki spełnił i został dopuszczony do I etapu Konkursu. W dniach 4-9 kwietnia przyszłego roku odbędzie się II etap Konkursu – prezentacja spektakli finałowych w czasie 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska w Opolu. Tam też jury festiwalowe dokona oceny prezentowanych spektakli i ogłosi ostateczny werdykt. Poza licznymi nagrodami, które przyzna specjalnie powołane Jury – w tym Nagrodą Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – Komisja Artystyczna rozdysponuje refundacje, o które mogą ubiegać się wyłącznie inscenizacje tekstów dramatycznych. Zakończenie I etapu Konkursu „Klasyka Żywa” i ogłoszenie finalistów nastąpi w styczniu 2017 roku.

Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka