Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Znamy budżet na 2017. Wśród inwestycji wiadukt na Zatorze [zobacz wizualizację]

2016-12-29 14:39:26 (ost. akt: 2016-12-29 14:49:52)
Tak ma wyglądać wiadukt na Zatorze

Tak ma wyglądać wiadukt na Zatorze

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Ponad 602 mln zł, w tym 61 mln zł przeznaczone na przyszłoroczne inwestycje - tyle po poprawkach prezydenta wynosi budżet Elbląga na 2017 rok.

Wśród nich znajdą się takie zadania jak budowa trakcji tramwajowej w ul. 12 Lutego (projekt uzyskał już dofinansowanie unijne w kwocie ponad 9 mln zł), wiadukt łączący Zatorze z pozostałymi dzielnicami Elbląga wraz z drogami dojazdowymi, budowa bloku operacyjnego i i modernizacja obiektów przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego w połączonym szpitalu św. Jana Pawła II, rewitalizacja kąpieliska miejskiego, czy utworzenie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które będzie koordynowało kształcenie zawodowe pod potrzeby lokalnych przedsiębiorców.


Dodatkowo w budżecie znalazły się także propozycje radnych złożone podczas debaty budżetowej 8 grudnia.
— Zdecydowana większość z nich znalazła swoje odzwierciedlenie we wprowadzonych autopoprawkach, m.in. zabezpieczenie wkładu własnego na realizacje projektu termomodernizacji Centrum Rehabilitacji, zabezpieczenia środków na usługi asystenckie dla osób niepełnosprawnych, program szczepień dla dzieci przeciw pneumokokom, kampania społecznej nt. wirusowego zapalenia wątroby, czy spotkań kombatanckich. Zabezpieczone zostały również środki na dofinansowanie zakupu ambulansu, przebudowę boisk przy SP 18, odnowę części ul. Szarych Szeregów, Druskiej, Gałczyńskiego. Autopoprawką wprowadzone zostały także środki na zabezpieczenie wkładu własnego dla Muzeum oraz zwiększone środki dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Razem to inwestycje na ponad 1,8 mln złotych — wylicza Witold Wróblewski, prezydent miasta.

Mimo, że po raz drugi w finansach samorząd zanotuje znaczącą nadwyżkę operacyjną w wysokości prawie 24 mln zł, nie będzie potrzeby zaciągania kredytów i obligacji, a dług miasta zmniejszy się o ponad 5 mln zł, to radni podczas głosowania nad budżetem nie szczędzili prezydentowi gorzkich słów.

— Poprawa wskaźników zadłużenia zasługuje na podkreślenie, ale powoduje ograniczenie możliwości inwestycyjnych i rozwojowych. Planowane inwestycje choć bardzo kosztowne nie dają nadziei na poprawę i tak złej kondycji finansowej miasta. W miejsce monumentalnych zadań może należało pomyśleć o realizacji kilku bądź kilkunastu mniejszych zadań, które zakładałyby choćby minimalną stopę zwrotu nakładów inwestycyjnych — podkreślał radny Michał Missan, przewodniczący klubu PO.

— Jest to budżet zależny w ogromnej mierze od innych, zewnętrznych form finansowania. To bardzo niebezpieczne — wtórował radny Janusz Hajdukowski (PiS).
Ostatecznie w głosowaniu nad budżetem 17. radnych było za jego przyjęciem, siedmiu wstrzymało się od głosu (część klubu radnych PiS).
ASŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ee #2146370 | 178.37.*.* 30 gru 2016 18:28

  Szkoda kasy! Budować obwodnicę z "7" na "Modrzewinę", a nie wiadukt na patologiczną dzielnicę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick #2145843 | 178.36.*.* 30 gru 2016 05:55

  A dlaczego nie będzie wjazdu w Kilińskiego??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uos #2145410 | 188.146.*.* 29 gru 2016 16:23

  Fajne oby wyszlo jak ma filmiku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz