Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Straż Miejska apeluje: uważajmy przy używaniu fajerwerków

2016-12-30 16:05:57 (ost. akt: 2016-12-30 16:08:08)
fajerwerki

fajerwerki

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych osób czy w rękach dzieci stają się jednak zagrożeniem.

Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują nieodwracalne skutki nieszczęśliwych wypadków.

Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki? Tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi uprawniony sprzedawca.

Zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 2. Przed ich użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję. Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi.

Nie używajmy fajerwerków pod wpływem alkoholu. Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych. Jeśli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następną. W czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu. Po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzućmy od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas.

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych w miejscach publicznych na terenie Elbląga nie obowiązuje tylko w dniach 31 grudnia i 1 stycznia. Używając środków pirotechnicznych należy pamiętać, że to, co dla ludzi jest huczną rozrywką, dla zwierząt jest przerażającym doświadczeniem. Najbardziej wrażliwe psy warto zabrać do weterynarza, by zaaplikował im środki uspokajające.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tatus505@wp.pl #2146698 | 109.241.*.* 31 gru 2016 09:43

    Dopala się Dopala się jak zwykle stary rok i wszystkie nadzieje z nim związane niespełnione marzenia i znowu w tył krok jak kac okrutny tuz nad ranem. Pozostały za nami dobre i smutne dni wzloty upadki i nadzieje za chwilę zegar wybije nam nowy a stary na nogach już się chwieje. Kreacje race szampan fajerwerki wszystko dla niego by go przywitać życzenia bełkot i ambaras wielki co nam przyniesie znów będziemy pytać. Ludzkie nadzieje na lepsze jutro i nowe marzenia z nim związane puste kieszenie i kac wielki 1 stycznia tuż nad ranem. Może ten nowy ten kolejny będzie nam szczodry we wszystkim hojny przyniesie nam szczęście i radość dzieci i nigdy więcej ofiar wojny. A kiedy w końcu północ nastanie i zegar głośno będzie bił niech każde jego dźwięczne uderzenie doda nam zdrowia i nowych sił. Henryk Siwakowski. Elbląg 30.12.2016. Wszystkim Elblążanom niech ten Nowy Rok przyniesie wszystkiego co się szczęściem zwie niech gości w waszych sercach radość a każde uderzenie zegara niech doda nowych sił

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz