Średniowieczne muzealne unikaty obejrzysz teraz w sieci

2017-01-02 13:30:40(ost. akt: 2017-01-02 13:41:33)
Jeden z "ucyfrowionych" eksponatów

Jeden z "ucyfrowionych" eksponatów

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

150 średniowiecznych eksponatów z muzeum w Elblągu oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem można od nowego roku oglądać w Internecie.
Strona Regionalnej Pracowni Digitalizacji – cyfrowewm.pl wzbogaciła się o 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów, unikatowe średniowieczne przedmioty zostały zdigitalizowane dzięki projektowi "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie".

W sieci znalazły się eksponaty z dwóch muzeów - Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu z wystawy "Truso - legenda Bałtyku" oraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Łącznie 150 przedmiotów - od tych używanych na co dzień, poprzez służące do ozdoby, aż po śmiercionośne, z których korzystano np. w bitwie pod Grunwaldem.

— Obiekty trafiły na stronę cyfrowewm.pl w ostatnich dniach minionego roku, w których zanotowaliśmy wielokrotnie zwiększone zainteresowanie wśród internautów — mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – A co nas cieszy najbardziej to społeczność, która się buduje wokół nas. Moneta udostępniona przez Muzeum w Stębarku, oznaczona jako nieczytelna, doczekała się próby rozpoznania przez jedną z oglądających osób.

Część zasobów muzealnych została poddana konserwacji, a w sieci dostępne są również filmy, w których specjaliści - dr Marek Jagodziński, dr Piotr Nowakowski oraz Jarosław Malecki opowiadają o średniowiecznej broni, koniach, systemach miar i wag czy wierzeniach.
Informacja CSE Światowid


Źródło: Dziennik Elbląski