Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Dwie debaty, jeden temat: elbląskie szkoły po reformie edukacji

2017-01-16 16:40:36 (ost. akt: 2017-01-16 16:45:48)
Do budynku po Gimnazjum nr 7 ma zostać przeniesione przedszkole z ul. Mielczarskiego

Do budynku po Gimnazjum nr 7 ma zostać przeniesione przedszkole z ul. Mielczarskiego

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Platforma Obywatelska i Związek Nauczycielstwa Polskiego organizują we wtorek (17 stycznia) debatę oświatową "Porozmawiajmy o edukacji". Spotkanie jest otwarte i weźmie w nim udział m.in. była minister edukacji Krystyna Szumilas. Dwa dni później (19 stycznia) swoją debatę ws. reformy oświatowej organizuje zaś prezydent Elbląga.

9 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące ustrój szkolny w Polsce. Zmiany wprowadzają przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w szkoły 8-letnie i tym samym likwidację gimnazjów, a także przekształcenie szkół zawodowych w szkoły branżowe pierwszego stopnia oraz powstanie 4-letnich liceów i 5-letnich techników. W wyniku podpisania ustaw wprowadzających reformę edukacji, Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zainicjowanie referendum w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty. Pomysł ZNP popiera Platforma Obywatelska. W Elblągu okazją do rozmowy na temat zmian w oświacie ma być wtorkowa debata zorganizowana z ramienia PO i ZNP. Weźmie w niej udział m.in. Krystyna Szumilas, była minister edukacji.
— To doświadczony pedagog i samorządowiec, która doskonale zna poprzedni system nauczania, do którego znowu wracamy. Chętnie odpowie na każdą wątpliwość, a jest ich dużo, bo prezydent podpisał już ustawę, ale brakuje w niej treści: zarządzeń, rozporządzeń a przede wszystkim programu — mówi Elżbieta Gelert, poseł na Sejm RP.

Na debatę została zaproszona także obecna minister edukacji Anna Zalewska, która w związku z licznymi obowiązkami nie pojawi się jutro w Elblągu. Będzie ją reprezentowała osoba oddelegowana z Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty. W spotkaniu wezmą także udział członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Miast Polskich, samorządowcy z sąsiednich powiatów oraz elbląscy radni.
— Wątpliwości mamy wiele, bo rząd twierdzi, że zmiany ustawowe nie pociągną za sobą żadnych kosztów. To nie jest możliwe, bo gdy zmieniano decyzje dotyczące obowiązku szkolnego 6-latków okazało się, że kosztowały one budżet Elbląga ok. 3 mln zł. W skali kraju samorządy wydały ok. 4 mld zł na pierwszy etap reformy oświatowej — mówi Jerzy Wcisła, senator RP.
Debata odbędzie się we wtorek (17.01) o godz. 17 w hotelu Arbiter. Spotkanie jest otwarte i mogą w nim wziąć udział zarówno pedagodzy jak i rodzice uczniów.

Dwa dni później debatę oświatową organizuje także samorząd Elbląga, który opracował już projekt sieci szkół po reformie oświaty. Zgodnie z nim nie zmienią się obwody i sieci szkół podstawowych, nie zostanie zamknięta także żadna szkoła ponadgimnazjalna. Wszyscy uczniowie - podstawówek i gimnazjów - będą kontynuować naukę w dotychczasowych obiektach. Gimnazja będą wygaszane w sposób naturalny. Zaś budynki po tych, które do tej pory funkcjonowały jako samodzielne placówki zostaną na nowo wykorzystane.

I tak do budynku po Gimnazjum nr 2 na ul. Robotniczej ma zostać przeniesiony Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z ul. Zamkowej. Obiekt po Gimnazjum nr 9 na ul. Browarnej zasiedli zaś kadra i uczniowie III LO, które w tej chwili mieści się w budynku przy ul. Saperów. Do budynku po Gimnazjum nr 6 na ul. Rawskiej zostanie przeniesiona baza dydaktyczna Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W ten sposób powstanie tu Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej. Wielkie zmiany szykują się także na ul. Agrykola, gdzie w tej chwili w zabytkowym budynku funkcjonuje Gimnazjum nr 5. Tutaj ma zostać utworzona Sportowa Szkoła Podstawowa z zapleczem sal gimnastycznych i sportowym kampusem. Rozwiązania będą wdrożone w roku szkolnym 2018/2019.

Już w przyszłym roku szkolnym przeprowadzka czeka także trzy klasy z Gimnazjum nr 7 na ul. Lotniczej. Uczniowie będą kontynuowali swoją naukę w SP nr 14 na ul. Mielczarskiego, natomiast do budynku po Gimnazjum nr 7 ma zostać przeniesione przedszkole z ul. Mielczarskiego, które dziś mieści się w barakach. Jeśli pozwolą na to warunki można je będzie także powiększyć o żłobek.
Projekt pozytywnie ocenia klub radnych PO.
— To rozsądna oferta. Ale póki nie ma podstawy programowej, szkoły nie mogą stworzyć siatki godzin i nadal nie wiemy, ile osób straci pracę. Oczywistym wydaje się być to, że nie znajdzie się praca dla administracji czy pracowników gospodarczych w szkołach. A to jest problem, z którymi będziemy musieli się zmierzyć — mówi Michał Missan, przewodniczący klubu radnych PO.
Otwarta, miejska debata oświatowa, odbędzie się w czwartek (19.01) o godz. 14 w Urzędzie Miejskim na ul. Łączności.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Co tutaj debatować!!!! #2161125 | 83.31.*.* 16 sty 2017 18:27

    do roboty i wprowadzać reformę a nie fu bździu. Nasz wywalczony i wymodlony rząd z PiS-u wprowadził, pan Prezydent podpisał i koniec kropka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz